Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100 години от Октомврийската революция - генеалогия на абсолютизма

07 ноември 2017, 10:30 часа • 13733 прочитания

През 1917 година се случи Руската революция, която потресе целия свят - "Дайте хляб!". В хода на революцията, започнала като стихиен порив на народните маси, Николай II се отрече от престола. Сменилото се временно правителство, състоящо се от демократи, бързо напуска авансцената. Болшевиките, водени от Ленин взимат властта в свои ръце със сила.....

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

На 7 ноември се навършват точно 100 години от Октомврийската революция, породила първата в историята социалистическа държава.

Въпреки това в днешна Русия практически не се усеща празнична суматоха около столетието, с изключение на отделни части от обществото, като комунистическата партия. Говорителят на президента Дмитрий Песков подчерта: "Администрацията на Путин не планира да провежда мероприятия". По думите му няма никаква необходимост да се отбелязва по-специално тази дата.

Ако СССР, роден от революцията, съществуваше и сега, то ситуацията сигурно щеше да е различна, но той изчезна в края на 1991 година... Русия е приемник на ССР, но независимо от това всичко се промени: държавната и икономическата система, структурата на обществото, а така също и идеологията.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

От друга страна е факт, че руснаците и днес изпитват силна носталгия по съветския период, когато в ролята си на свръхдържава СССР противостоеше на САЩ, развиваше промишлеността си, а животът на хората се отличаваше с определена стабилност. Администрацията на Путин не може изцяло да отрича плодовете на революцията, породила СССР.

"Някои наричат Октомврийската революция държавен преврат, но този исторически факт изисква дълбока, обективна и професионална оценка", подчерта самият Путин, заемайки неутрална и неопределена позиция. Изглежда, че той не иска да задълбочава историческия дискурс, засягайки сърдечните струни на руснаците, което може да доведе до разкол в обществото, но ми се струва, че има и други причини, поради които властта се въздържа от оценка на революцията.

Ликвидирането на опозицията, контрол над медиите, държавно управление на икономиката... Мнозина отбелязват сходството между властния стил на управление на Путин и съветската авторитарна система.

"Кое е най-влиятелното лице за последните 100 години?" Руските социологически проучвания показват, че на върха на класациите са Путин и Сталин, които си оспорват първото място. Някои дори предполагат, че популярността на президента, чийто рейтинг надвишава 80%, напомня култа към личността на сталинския период.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

При това Путин, който държи властта в ръцете си вече 17 години, често е наричан император. Та, империализъм или съвет? Независимо да ли правителството одобрява революцията или я отрича, то неизменно е свързвано с такива понятия, като “абсолютизъм“. За сегашната власт тази годишнина е крайно неудобна.

Веднъж президентът Путин постави под съмнение значимостта на Октомврийската революция, като заяви: "Не можеше ли постепенно да се развиваме без революция?" Това се случи по време на международен форум, състоял се през миналия месец.

Октомврийската революция е завземане на властта за сметка на военен преврат, който оглавиха професионалните революционери Ленин и Троцки. Мина време и през 2014 г . В Украйна бе извършен кървав държавен преврат. Може би с това Путин даде да се разбере, че не признава превратите, които понякога се наричат революции.

Изглежда, че в момент всички опасения на властта на безпочвени. По последни данни на Всерусийския център за изучаване на общественото мнение, едва 5% от респондентите говорят за необходимост от революция. При това 92% казвате, че революцията е недопустима.

Почетният професор на Харвард, историкът Ричард Пайпс отбелязва: "Традиционният манталитет и обичаи са причината, поради която руснаците са склонни за изпитват потребност от силна власт. От реда и свободата те избират първото".

Царският деспотизъм по време на династията на Романови, съветската диктатура и силната ръка на Путин... Нима историята на репресиите предизвика тази необходимост?

"Путин не се счита за император, но мисля, че е стопанинът и ръководителят на Русия, който ще я спаси", казва руският политолог Глеб Павловский. Следващите президентски избори ще се състоят през март 2018 година. Ако Путин издигне кандидатурата си, както се предполага, той ще остане много дълго на власт – до поне 2024 година.

Автор: Мотоки Икеда, Източник: "Нихон Кейдзай"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес