Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо милиони американци може да останат на улицата

28 август 2021, 10:40 часа • 3792 прочитания

Наемателите в САЩ, които заради пандемията не могат да си плащат редовно и навреме наемите, рискуват да бъдат насилствено прогонени от домовете им. Върховният съд на САЩ, най-висшата съдебна инстанция на страната, отмени една разпоредба на здравните власти CDC, която досега защитаваше наемателите, изпаднали в невъзможност да си плащат наемите.

Консервативното мнозинство сред върховните съдии смята, че не е от компетенциите на здравната служба да издава подобни разпоредби. За това е необходимо и решение на Конгреса, където обаче президентът Джо Байдън не разполага с необходимото мнозинство. Трима либерални върховни съдии виждат нещата по-различно и смятат пандемията от коронавирус за достатъчно основание за извънредна ситуация.

Собствениците са подали жалба

Повече от три милиона американци сега може да бъдат изхвърлени от жилищата им още през следващите няколко седмици. Собственици на жилища, които се издържат от отдаването на имоти под наем, подадоха жалба срещу наредбата, която защитаваше наемателите. Много от тях са останали без доходи, тъй като наемателите не плащат редовно наемите си. 

Американското правителство изрази своето разочарование от актуалното решение. Говорителката на Белия дом Джен Псаки заяви, че сега много семейства ще бъдат изправени пред опасността от насилствено опразване на жилищата. Тя съобщи още, че президентът Джо Байдън е призовал местните власти и общините да се въздържат от насилствено прогонване на наематели.

След възражение от страна на Върховния съд, в който съдиите-консерватори имат мнозинство, разпоредбата на здравната служба CDC не беше удължена и действието ѝ изтече в края на юли. А всички усилия за узаконяването ѝ се провалиха. Лявото крило на управляващите демократи се възпротивиха в Конгреса и предупредиха, че милиони американци могат да загубят жилищата си. Депутати хвърлиха вината върху правителството на Байдън.

Около 15 милиона души може да бъдат засегнати 

По-рано този месец беше оповестено проучване, проведено съвместно от Масачузетския технологичен институт и Университета в Принстън, според което между 30 и 40 милиона наематели в САЩ могат да бъдат засегнати от възможно насилствено изгонване от домовете им през следващите няколко месеца. Заради пандемията, до 43 процента от всички домакинства, живеещи под наем, могат да бъдат засегнати от проблема, твърдят изследователите. На този фон авторите на проучването предупреждават, че САЩ "вероятно са изправени пред най-тежката жилищна криза в историята на страната".

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес