Комисиите по отбрана на двете камари на Конгреса в САЩ (Камарата на представителите и Сената) приеха законопроект, с който ще принудят американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции за компаниите, участващи в проектите "Турски поток" и "Северен поток 2", пише Financial Times.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Законопроектът тепърва трябва да мине през пленарните зали на двете камари, но е показателно, че на ниво комисия няма разногласия нито в контролираната от демократите камара, нито в тази, в която републиканците са "на власт". Основното послание е, че САЩ няма да стои и да гледа как Владимир Путин успява да спечели газови милиарди и с тях да финансира "руската агресия".
Става въпрос за санкции, които се налагат съгласно приет преди 2 години законодателен пакет от мерки. Още тогава беше уточнено, че американският президент ще може да налага санкции на лица, които имат намерение да вложат в строителството на руски експортни тръбопроводи повече от пет милиона долара за година или един милион долара наведнъж. Под удар попадат също така лицата, които предоставят на проекта услуги, технологии или оказват информационна поддръжка. Става въпрос за замразяване на активи под американска юрисдикция и ограничаване на търговската дейност на такива компании на пазари под американска юрисдикция. Беше изрично изяснено обаче, че американски проекти за проучване и добив на петрол и природен газ извън американска територия ще бъдат засягани само и единствено ако в тях има руско участие от над 33% и не говорим за руска компания в черния списък на САЩ.
Новината идва на фона на среща на българския премиер Бойко Борисов с енергийни експерти от Държавния департамент на САЩ. „Балкански поток и интерконекторът с Гърция не се бият, а се подпомагат за истинската диверсификация на целия регион”, заяви Борисов след срещата. Припомняме, че „Балкански поток” де факто е името, което българският премиер даде на българската отсечка на „Турски поток”. Борисов изтъкна още, че сътрудничеството със САЩ ще допринесе за укрепване на енергийната сигурност на България и за диверсификация на енергийните източници и маршрути, включително посредством внос на втечнен природен газ при изгодни за страната ни условия. Припомняме, че през настоящата година страната ни за първи път реализира доставки на втечнен природен газ с произход САЩ.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Същевременно Борисов таи надежди и за по-сериозно сътрудничество със САЩ за ядрената енергетика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)