Онези, които не си доспиват, са сериозно заплашени да развият фалшиви спомени. Това става ясно от ново изследване на учени от университета в калифорнийския град Ървайн.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
За да стигнат до този извод, експертите използвали помощта на 100-тина студенти – някои от тях предната нощ били спали от полунощ до 8 часа сутринта, а други будували цяла нощ. Първоначално, на всички била показана снимка на човек, който прибира чужд портфейл в джоба на якето си. 40 минути по-късно студентите прочели лъжлива информация, според която мъжът прибира портфейла в панталона, а не в якето си. Най-накрая изследователите попитали студенти къде в крайна сметка е бил прибрана въпросната вещ и как са стигнали до това заключение.
Накрая се оказало, че онези от участниците, които са били лишени от съд, са по-склонни да стигнат да си формират лъжлив спомен, използвайки грешната, подвеждаща информация, а не какво са видели на снимката, пише сайтът livescience.com.
Какво представлява фалшивият спомен? Той се появява, когато човешкият мозък изопачава какво се е случило в един момент от миналото. Например – как е свършила дадена болезнена връзка или какво се е случило на дадена сцена на местопрестъпление. Паметта не е точно отражение на това, което се е случило в миналото, коментира студентът Стивън Френда, който има докторска степен от калифорнийския университет.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
Новите спомени се образуват, когато човек се връща мислено към минало събитие. През това време ние вадим информация от различни източници – това, което са ни казали други, какво сме видели на дадена снимка, какво сочат наложените стереотипи и очакванията ни и др.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?