Не само у нас има избори и не само у нас те се печелят с купуване на гласове. Изборните шашми са по цял свят, въпросът е как реагират хората по света и как - ние.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Да вземем за пример Грузия. Президентът на страната Саломе Зурабишвили обяви, че не признава резултатите от изборите и призова към протести. Опозицията, която управляващите от пропутинската "Грузинска мечта" се опитват да натикат в ъгъла, поде призива. И хората са на площада, не на дивана пред телевизора. Протестират, защото знаят, че вотът е фалшифициран. И резултатът е налице, колкото и да е противоречив - прокуратурата ще разследва купуването на гласове, поиска Зурабишвили да дойде да представи данни и доказателства, но тя отказа, като буквално насочи грузинското държавно обвинение към многото данни в социалните мрежи, включително видеоклипове.
Още: Прокуратурата на Грузия започва разследване фалшифицирани ли са изборите
Но все пак нещо се случва, движи се, повече или по-малко клати статуквото, базирано на порочни практики. И това се случва с Грузия, която е доста след нас в процеса на евроинтеграция и демократизация. Грузия, върху която и до ден-днешен стои отпечатъкът от Съветския съюз.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
А у нас какво се случи, у нас, които сме членове на ЕС и НАТО и вече 35 години се водим за демократична страна?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Още: Белица и Джебел обичат Пеевски, Хитрино пак е с ПП-ДБ, а Симитли е бастион на ГЕРБ (СНИМКИ)
Всички - и избиратели, и политици са наясно, че всеки път, не само сега, се плаща за процентите, които партиите получават. МВР направи серия акции, в които уж бяха разбити схеми за търговия с вот и уж бяха задържани някакви извършители.
Това, разбира се, са дребни риби, които винаги са първият бушон. И никой не се вслуша във вицепрезидента Йотова, която призова да се открият поръчителите, хората, които ръководят и финансират купуването на гласове. То е напълно логично - ако престъпните групи бъдат обезглавени, ще се елиминира цялата или почти цялата им дейност.
Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа
Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже
Още: "Борисов е най-притеснен": Осман Октай прогнозира обръщане на бухалките на Пеевски срещу ГЕРБ
Нищо подобно не се случи, защото явно никой няма интерес от това. Граждани, медии и неправителствени организации огласиха достатъчно факти, подаваха сигнали, дори един протест беше организиран - този на БОЕЦ. На него не видяхме политиците, които искахме да видим. Явно за тях изборните резултати са окей. Важните фигури се набутаха за пореден път в Народното събрание и всичко от кампанията остава в историята. Е, вероятно ще има някаква временна парламентарна комисия, каквато предлагат от ПП-ДБ, която щяла да се занимае с предизборния шопинг.
Един колега вика, че и кучетата пред парламента знаят защо се правят такива комисии - за да се замете всичко под килима. Със сигурност кучетата не само пред парламента, но и в "Обеля 2" вече са наясно. Само МВР и прокуратурата не са. Изборите са си напълно законни, сал един величав субект се кани да ги оспорва, но неговият случай е точно "може, ама надали".
Още: "Величие" поиска касиране на вота и паралелно преброяване, щяла да сезира и ООН (ВИДЕО)
Тук нещата опират до сериозна фигура, която да се изправи пред търгашите в политиката и да им се противопостави. Имаме ли такъв лидер? Президент, който да изисква спазване на законите и налагане на наказания за такива едри престъпления, тоест - да бъде лидер.
Имаме държавен глава, който би могъл да стане реален лидер, ако имаше повече кураж. И колкото и аргументи да има "против" подобна намеса в партийните борби, думата на един президент би се чула най-отчетливо. Не само пред медиите и обществеността, но и пред Конституционния съд, където се решават подобни казуси. А ето кой освен Радев има право на такъв ход - една пета от народните представители, било от старото, било от новото НС, правителството, ВКС, ВАС и главният прокурор.
От така изброените единственият реалистичен вариант е президентът. Но той засега не дава признаци да е недоволен от изборните резултати. Вероятно го устройват. Устройват и останалите.
Ами няма да я стигнем Грузия, колкото и да сме уж по-напред. Просто нямаме президент като техния.
Автор: Евелина Гечева