От няколко години Германия води целенасочена борба срещу клановата престъпност. Постоянно се стига до зрелищни полицейски акции, при които се щурмуват и обискират именията на големи германско-арабски фамилии. Недвижимите имоти, луксозните автомобили, бижутата и другите ценни предмети, закупени най-вероятно с престъпни средства, се конфискуват в полза на държавата.
Още: Пренаписване на историята? Тръмп и мащабната акция по заличаване на специфични архиви на САЩ
Още: "Необичайна присъда" за Льо Пен: Защо може да е фатална
През 2018 година прокуратурата в Берлин е иззела над 75 имота на фамилията Ремо на стойност около 10 милиона евро - класически случаи на пране на пари, при които незаконно придобитите средства, в този случай от грабежи и търговия с наркотици, се наливат в легалната икономика.
Случайни попадения
Следователите обаче попадат на семейство Ремо по-скоро случайно – техните подозрения възникват в рамките на текущо дело за други престъпления. „Това, че този случай бе представен от берлинските власти като един от най-големите успехи в борбата срещу прането на пари, е просто срамно“, отбелязва Кристоф Трауфетер от мрежата „Данъчна справедливост“.
Още: "Северен поток" се завръща, а с него и русофилската Германия? Бъдещето на проекта чертае нова карта
Още: Полша се развива по-бързо от държавите в Западна Европа. "Предприемаческият ген" в действие
Германия предприема „твърде малко, за да разкрие следите на същинските босове на организираната престъпност, които професионално перат в глобалните мрежи пари, придобити от наркотрафик, корупция, укриване на данъци и други престъпления“, смята Трауфетер, който е автор на проучване за прането на пари в Германия, подготвено за „Трансперънси Интернешънъл“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Става дума за стотици милиарди
Има различни данни за това колко пари се „изпират“ в Германия годишно. В проучване, поръчано от Федералното министерство на финансите през 2016 година, се говори за 100 милиарда евро. Според Европейската сметна палата печалбите от престъпления в ЕС възлизат на 250 милиарда евро.
В „Трансперънси Интернешънъл“ са на мнение, че фактическите парични потоци са с много по-големи размери, но точна сума не може да бъде назована. „Трудно е да се прецени“, казва Трауфетер:„Нито обхватът, нито структурата на тези парични потоци са изследвани достатъчно. Големите финансови скандали от последните години обаче показаха, че нелегално циркулиращите пари са стотици милиарди“.
Още: Защо Тръмп иска по-слаб щатски долар
Още: Орбан доближава Унгария до модела на Путин
Престъпниците са улеснени
„Списъкът на финансовите скандали с германска връзка от последните години е дълъг“, пише в анализа на „Трансперънси Интернешънъл“. Германия има сериозен проблем с прането на пари, срещу което не се бори достатъчно. Освен това се изказва мнение, че престъпниците могат с лекота да изнасят големи суми в брой в чужбина, да ги влагат в покупката на художествени произведения или пък да ги вкарат в легалната икономика чрез брокери на недвижими имоти.
Споменати са и „анонимните финансови пазари“. „Макар от 20 години да има разпоредба, че банките трябва да познават клиентите си, те продължават да не се съобразяват“, посочва Трауфетер. Не на последно място се изтъкват „твърде ограничените разследващи капацитети“ в Германия. Наред с другото липсва специализирана финансова полиция.
Какви са решенията?
Проучването препоръчва създаването на регистър за прозрачност и за собственост на недвижимите имоти, но такива, които действително „да заслужават подобно име“. Освен това: по-добър надзор на държавата над паричните потоци, контрол над прането на пари във финансовия и в нефинансовия сектор, допълнителен персонал в специализираните институции и по-активно сътрудничество с ЕС и в международен план.
Източник: Дойче веле