Тофуто е основна част от готвенето на растителна основа и вкусен заместител на месото, но дори много вегетарианци може да не знаят от какво се прави тофу.
Научете какви съставки ще намерите в блок тофу, както и съвети как да си направите сами неща, които вероятно вече имате в кухнята си.
От какво се прави тофу
Тофу е нещо като сирене на растителна основа, ако вземете предвид как се прави. Основните съставки в блок тофу са соево мляко и някакъв вид коагулант, който да му помогне да се втвърди. Соевото мляко се сварява, след което се оставя да се подсири и останалата течност се изцежда от него.
Как да съхранявате тофу, така че да остане свежо месеци след като го отворите
За приготвянето на тофу най-често се използват коагуланти на основата на сол, като гипс (калциев сулфат) или нигари (коагулант, съдържащ се в морската вода). Можете също така да използвате коагуланти на киселинна основа, като хранителната добавка GDL (глюконо делта-лактон) или лимонов сок или оризов оцет, въпреки че те ще добавят своите отличителни вкусове към вашето тофу.
Как да си направите сами тофу
Тофу всъщност може да се приготви у дома – дори ако не искате да си правите труда да си набавяте специализирани коагуланти като гипс или GDL или не ви се приготвя собствено соево мляко, за да започнете процеса.
Вземете си соево мляко
За да направите свое собствено соево мляко, накиснете соевите зърна за една нощ във вода. Изхвърлете водата за накисване и добавете съотношение 3 към 1 вода към соеви зърна в блендер и пасирайте, докато стане кремообразно. Ще трябва да филтрирате соевите твърди вещества с помощта на тензух или сито, за да получите млякото.
Може също да можете да използвате налично в търговската мрежа пълномаслено соево мляко, но може да не получите същата консистенция, както с домашно приготвеното соево мляко.
Тофу със сладко-лют сос
Загрейте соевото мляко
Сварете млякото, след което оставете да къкри и разбърквайте около 10 минути, като обирате пяната от повърхността.
Добавете вашия коагулант
Добавете лимонов сок, гипс, оцет или друг коагулант в тенджерата и я отстранете от котлона. Соевото мляко трябва да започне да се подсирва след няколко минути. (По принцип се нуждаете само от една супена лъжица лимонов сок или оцет, смесени в половин чаша вода, за всеки пет чаши соево мляко, което използвате.) Изчакайте около 15 минути, за да престои.
Отцедете суроватката
Изсипете тенджерата върху цедка, покрита с тензух и купа, която е достатъчно голяма, за да улови остатъчната суроватка, като същевременно държите пресеченото соево мляко в тензуха.
Натиснете тофуто
Увийте изварата тофу в тензуха и използвайте тежка тежест, за да изтласкате допълнително вода, докато достигне желаната консистенция. (Отново се уверете, че има хартиени кърпи или купа под тофуто, за да съберете остатъчната вода.)
Тофу може да намали риска от сърдечни заболявания
Соевите храни като тофу са известни със своите понижаващи холестерола ефекти. Всъщност доказателствата са толкова силни, че регулаторните органи в Съединените щати и Канада са одобрили здравни претенции, свързващи соевия протеин с по-нисък риск от сърдечни заболявания.
Например, според преглед от 2019 г., соевият протеин може да понижи LDL (лошия) холестерол с 3%–4%, като същевременно намали нивата на общия холестерол.
10 храни, които никога не трябва да готвите на скара, според експерти
Експертите смятат, че комбинацията от фибри, протеини и изофлавони в тофу може да има ползи за здравето на сърцето. Тази специфична комбинация може също да обясни защо пълнозърнестите соеви храни като тофу изглеждат по-полезни за понижаване на нивата на холестерола, отколкото соевите добавки.
Други потенциални ползи
Поради високото си съдържание на изофлавон, тофу може да предложи допълнителни ползи за здравето, включително:
По-здрави кости: Последни отзиви от предполагат, че соевите изофлавони могат да помогнат за намаляване на костната загуба или увеличаване на минералната плътност в костите.
Подобрена мозъчна функция: Последните проучвания отбелязват, че соевите изофлавони могат да подобрят паметта, вниманието, скоростта на обработка и цялостната мозъчна функция при някои - но не всички - възрастни.
По-малко симптоми на менопаузата: Соевите изофлавони могат да помогнат за намаляване на симптомите на менопаузата, включително умора, смущения в настроението и горещи вълни.
Антидепресантни ефекти: Проучване при бременни предполага, че яденето на средно 49 г тофу на ден може да намали риска от развитие на депресия по време на бременност.
Въпреки че тези резултати са обещаващи, проучванията са ограничени и са необходими повече изследвания.
Рискове за здравето от яденето на тофу
Яденето на тофу и други соеви храни всеки ден обикновено се счита за безопасно. Въпреки това може да искате да намалите приема си, ако имате:
Проблеми с щитовидната жлеза: Някои професионалисти също съветват хората с лоша функция на щитовидната жлеза да избягват тофу поради съдържанието на гойтроген.
Бъркано тофу, тост и още някои мощни протеинови закуски, които можете да опитате
Според скорошно изследване на, диетичната соя и соевите изофлавони е малко вероятно да повлияят на нивата на тестостерон при мъжете, независимо от количеството соя, което ядат.
Малко проучвания са изследвали дългосрочните ефекти на соята при деца. Въпреки това, въз основа на наличните данни, количеството соя, което едно дете яде, изглежда не влияе отрицателно на техните хормони, нито изглежда влияе върху развитието по време на пубертета.
Вместо това някои изследвания сочат, че яденето на соя в детството или юношеството може да предпази от рак на гърдата в зряла възраст, въпреки че са необходими повече изследвания.
Ако имате някакви специални притеснения относно количеството тофу във вашата диета, консултирайте се с лекар или регистриран диетолог.