Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кои витамини са водоразтворими?

04 юни 2024, 12:22 часа

Жизненоважна е ролята на витамините в много биохимични функции в човешкото тяло. Дефицитът на витамини води до нежелани отрицателни последствия за здравето ви, а симптомите зависят от това кой витамин не ви достига и могат да варират по тежест. За да съумеете да осигурите на тялото си всички нужни витамини и минерали, са необходими познания как да си ги набавите, кога се усвояват най-добре, как взаимодействат помежду си, какви са симптомите на дефицит.

По-често се наблюдава дефицит на водоразтворимите витамини – една от двете основни групи витамини – и по-рядко на мастноразтворимите  витамини – другата основна група, което се дължи на факта, че те лесно се съхраняват в мазнини при усвояване за разлика от водоразтворимите витамини, чието съхранение е значително по-трудно.

Въпреки че е възможно да бъдете диагностицирани с дефицит на витамин от групата на мастноразтворимите, е по-вероятно да страдате от недостиг на витамини, принадлежащи съм групата на водоразтворимите, тъй като те не се съхраняват дълго в тялото, което налага системният им прием в адекватни дози, за да се осигури присъствието им в организма. За да наблегнете на ежедневния прием на водоразтворимите витамини, естествено трябва да знаете кои витамини са водоразтворими и как да си ги набавите чрез храната.

От кои витамини може да се пълнее – трябва да се внимава с тях?

Кои витамини са водоразтворими?

Сред водоразтворимите витамини попадат витамините от група В, както и витамин С. Дефицитът на тези витамини има ярко изразени симптоми, тъй като участват във функционирането на целия организъм – в нормалния растеж и развитие, в синтеза на колаген за съхранение на кожата здрава, еластична и млада, във функционирането на нервната, мускулната, сърдечно-съдовата система и образуването на червени кръвни клетки.

Успокоително е, че рядко се среща дефицит на всички тези витамини заедно. Дефицит на някой от посочените витамини обаче се среща по-често, отколкото предполагаме, като е възможно да страдаме от такъв, без да знаем, тъй като симптомите се припокриват с редица заболявания.

Витамин С

Дефицит на витамин С се среща често при пушачите, които не подозират, че организмът им изпитва остър недостиг на този витамин, унищожаван с всяка изпушена цигара. И тъй като човешкото тяло не може да синтезира витамин С и разчита изцяло на приема му чрез храната или хранителните добавки, е от ключово значение промяната на режима на хранене и добавянето към  менюто на плодове и зеленчуци, богати на витамина.

Щедри дози витамин С ще откриете в цитрусовите плодове, зелето, чушките, шипките, кивито. Важно е обаче не само да добавите тези ценни източници на витамина към дневното си меню, но и да го направите по адекватен начин – например топлината разгражда витамина, употребата на сокоизтисквачки от метал намалява количеството му, а ако консумацията на пресния сок не е незабавна, ползите от него значително намаляват. Витамин С се предлага в аптеките в различни лесни за прием решения на ниска цена, което улеснява страдащите от недостиг на витамина, ако не съумяват да намерят решение за този проблем на трапезата си.

Витамини от група В

Обсъждайки кои витамини са водоразтворими и е важно да осигурим системен прием, тези от група В са безспорно сред най-важните, тъй като дефицитът им засяга цялото тяло.

Дефицитът на витамин В1 е свързан с развитие на сърдечна недостатъчност, диспнея при усилие, невропатии, мускулни крампи, стомашни проблеми, мускулна слабост, атаксия, отслабване на паметта и други. Ценни източници на витамина са ръженият хляб, бобовите култури, кедровите ядки, слънчогледовите семки.

6 начина да си набавите полезни за сърцето витамини, без да приемате хранителни добавки

Дефицитът на витамин В2 и В3 се проявява с диария, дерматит и деменция, чести са възпаленията на устните, проблемите с роговицата. Участват в поддържане на кожата, косата, ноктите здрави. Ще откриете витамин В2 в говеждото месо, яйцата, изварата, бирената мая, черния дроб, млечните продукти, листните зеленчуци, бананите, като е важно да знаете, че светлината го унищожава лесно, но термичната обработка не му оказва влияние. В3 се съдържа в щедри дози в червената сьомга, пуешкото месо, авокадото, граха.

Дерматит, ентерит, сериозна загуба на коса и надбъбречна недостатъчност сочат недостиг на водоразтворимия витамин В5 в  тялото. Важен е за произвеждането на червени кръвни клетки, за синтеза на половите хормони. За да преодолеете дефицита, може да увеличите консумацията на яйца, броколи, гъби, сьомга и особено на царевица и ягоди.

Дефицитът на витамин В6 може да доведе до затруднено образуването на червени кръвни клетки и съответно до анемия, периферна невропатия и умствено объркване, а този на витамин B7 до затруднен метаболизъм на протеини, мазнини и въглехидрати, проблеми с функционирането на мускулите и сърцето. Витамин В6 участва като коензим в над 100 метаболитни реакции, което затвърждава необходимостта от адекватен прием, който може да бъде осигурен чрез повишена консумация на източниците на витамина – банани, сьомга, сладки картофи, авокадо.

Дефицитът на витамин В9, познат като фолиева киселина, е особено опасен за бременните, тъй като води до проблеми с развитието на плода. Препоръчва се приемът му в таблетна форма от дамите, очакващи дете.

Дефицитът на В12 се проява с неврологични симптоми и анемия.

Статията има само информативен характер, не замества лекарска консултация.

 

 

 

 

 

 

 

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес