Всички искаме да направим каквото можем, за да спасим нашата планета, но може да ви се стори объркващо в самото начало. Понякога дори може да ни се струва, че ежедневните ни действия са твърде малки, за да имат значение. Но има много прости действия, които можем да направим, за да помогнем на нашата планета и рециклирането е едно от тях.
За да ви помогнем, ще споделим 7 лесни начина за намаляване на отпадъците и едно своеобразно ръководство за рециклиране, за да ви помогнем да рециклирате уверено!
Как да произвеждате по-малко отпадъци
1. Проверете преди да купите
Повечето програми за рециклиране приемат пластмаси с етикет 1-7, но знаете ли, че по-често не, те ще рециклират само пластмаси PET и HDPE. Така че следващия път, когато посегнете към някоя „екологична“ бутилка шампоан, уверете се, че е направена от рециклируеми материали.
2. Избягвайте пластмаси 3-7
Повечето от кофичките за кисело мляко, пластмасовите прибори за хранене, козметичните опаковки, транспортните материали, капсулите за кафе и контейнерите за изнасяне, които прилежно сте поставяли в кошчето си за рециклиране, в крайна сметка биват изгорени или изпратени на сметището. Докато този дефицит на рециклиране не бъде решен, най-добрият вариант е постепенно да спрете консумацията на тези пластмаси.
3. Консумирайте съзнателно
Ако сте в затруднено положение и трябва да купувате предварително опаковани стоки, предпочитайте тези, които се съдържат в алуминий и стъкло. Защо? И двете са широко приети и рециклирани от програми за отпадъци. Хартиените опаковки, за съжаление, често са покрити с тънък слой пластмаса (само си представете чашите за кафе за еднократна употреба), така че са по-малко рециклируеми, отколкото си мислите!
Отличници за пред Европа: "За Земята" разкри огромни разминавания в данните за рециклирането у нас
4. Изхвърлете найлоновите торбички
Купете или направете свои собствени леки торбички от плат или мрежа. В крайна сметка хартиените торбички все още са по-добър вариант от пластмасовите, но торбичките за многократна употреба винаги са най-добри.
5. Повторно използване
Пластмасата е повсеместна и колкото и да сме съзнателни, в един момент тя ще се промъкне в живота на всички ни. Когато това се случи, не се тормозете твърде много. Просто се опитайте да го използвате повторно толкова дълго, колкото можете.
6. Продължавайте да рециклирате!
Пластмаса №1, която се използва за производството на бутилки за газирана напитка и вода, е навсякъде. Рециклирането на само 0.500 кг от нея спестява приблизително 22,9 kWh енергия и 22 кг емисии на CO2 в сравнение с производството на същото количество със суровини.
7. Отделете, отделете, отделете
Много стоки могат да се рециклират толкова, колкото и това, с което са в кошчето. Счупено стъкло или разлети сосове? Всички отиват на сметището. А онази мазна, инкрустирана със сирене кутия за пица? Неизползваема, освен ако не отрежете замърсената част.
Станциите за рециклиране на Kaufland са с бутон “дари” от днес
Правила за рециклиране у дома
1. Дръжте торба за рециклиране, кутия или кошче до кошчето за боклук като напомняне за всички в дома ви да рециклират.
2. Разглобете картонените кутии: по този начин можете да поставите повече в кутията или кофата за рециклиране
3. Рециклирайте пластмасови бутилки: не забравяйте предмети като бутилки от шампоан и вода за уста. Етикетът на бутилката трябва да ви казва, че е рециклируема.
4. Рециклирайте цялата хартия и картон: не само вестниците можете да рециклирате. Пликовете, опаковъчната хартия, картичките за рожден ден и телефонните указатели могат да бъдат рециклирани, тоалетните ролки и картонените кутии за напитки.
5. Повечето метали могат да бъдат рециклирани: предмети като аерозоли и кухненско фолио могат да бъдат рециклирани, както и вашите кутии.
Кутията от мазна пица и мазна пластмасова опаковка не се рециклира
6. Дръжте чанта за носене в коридора: по този начин можете да съберете всяка нежелана поща и да я оставите в съдовете за рециклиране.
7. Не забравяйте да отидете до пункт за рециклиране: ако правите това на път за работа или в супермаркета, рециклирането става част от вашата рутина.
8. Ако не сте сигурни какво можете да рециклирате, потърсете го: проверете уебсайта на общината и информация относно това какво можете и какво не можете да рециклирате.