Тиквите се ядат в печено или варено състояние. Тиквата е нискокалорична и с голяма хранителна стойност и много свойства, полезни за нашето здраве. Тези свойства на тиквата са от съществено значение за поддържане на младостта. Високото съдържание на хранителни вещества предотвратява натрупването на соли на тежките метали в организма, предотвратявайки развитието на рак и ранното стареене.
Видове тикви
Общо в света има около двайсет различни вида тикви. Те могат да бъдат разделени на 3 групи:
· Обикновени: овални или кръгли, жълтеникаво-зелени на цвят. Имат твърда обвивка, вкусни семена. Стъблото им е звездовидно в напречното сечение. Не се съхраняват дълго. Тяхната особеност е липсата на захар: такива сортове са идеални като гарнитура към месни ястия.
· Едроплодни: най-често кръгла, "класическа" форма. Има ярко оранжев, жълт, сив или зелен цвят и възможност за дългосрочно съхранение до пролетта.
· Мускат: Те се считат за най-оптимален за трапезата, тъй като има отличен вкус и аромат. Имат удължена форма. Съществен недостатък е краткият им срок на годност: губят своята сладост и витамини до зимата.
Подобрява състоянието на кожата
Тиквата може спокойно да се нарече "зеленчук на красотата" благодарение на същите полезни антиоксиданти в състава си. Освен това може да се прилага външно: например в козметологията тиквата се използва за лечение на псориазис и дерматит. За поддържане на красотата и здравето на кожата се използват тиквени маски, тъй като зеленчукът съдържа високо съдържание на полезни вещества за това.
Например витамин А изравнява тена на кожата, увеличава плътността й и намалява бръчките. Витамин С подобрява тонуса и релефа на лицето, успокоява възпаленията. А витамин Е нормализира работата на мастните жлези, обновява клетките и предпазва кожата от UV радиация. Приготвят се с помощта на тиквен сок и каша, а към състава се добавят и други полезни растения.Полезните хранителни вещества, които се съдържат тиквата, предпазват кожата. Бета-каротинът се води естествен слънцезащитен крем — неговите молекули абсорбират ултравиолетовата светлина и намаляват увреждането на тъканите. Витамин С участва в производството на колаген, вещество, което прави кожата ни стегната, еластична и силна.
Полезна по време на бременност
Тиквени ястия могат безопасно да се консумират при бременност. Съдържат значително количество фолиева киселина, помагаща на тялото да изпълнява много функции. Това е функцията на хемопоезата и защитата на ДНК, което е особено важно на етапа на планиране на бременността, и предотвратяването на образуването на тромби. Фолиевата киселина в тиквата, също е допринасяща за нормално развитие на детето в утробата на майката.
Предпазва зрението
Тиквата съдържа лутеин и неговия изомер зеаксантин, които също така предпазват очите от UV лъчи и дегенеративни заболявания. За да се усвоят по-добре тези вещества от тиквата, тя трябва да се яде с растителни мазнини, например, подправена със зехтин.