Гърция насочва погледа си към иновациите в роботиката, като ще се фокусира върху полевата роботика (селско стопанство, логистика, космос), здравна роботика (грижа за възрастни хора, хирургическа роботика) и роботика за безопасност и спасяване (въздушни, наземни, морски приложения), предава гръцкото издание Kathimerini. За целта южната ни съседща стартира център по роботика - HERON. Идеята е да свърже научните изследвания, академичните среди и индустрията, за да стимулира сектора на роботиката в страната.
Новината идва на фона на присъединяването на южната ни съседка към европейската суперкомпютърна мрежа, което трябва да се случи след като гръцкото министерство на цифровото управление и един от лидерите в информационните технологии HPE (Hewlett Packard Enterprise) подпишат договор. Именно той ще даде официалното началото на важен проект за гръцката държава в областта на информационните технологии, с който се цели разработване на собствена високопроизводителна изчислителна система. ОЩЕ: Гърците ще правят хиляди изчисления в секунда: Ето към коя мрежа ще се присъединят
Подробности за центъра
Центърът по роботика е ръководен от Изследователския център на Атина и е осигурил 30 милиона евро финансиране за шест години. Половината от средствата са от европейски източници, а допълнителни 5 милиона евро от частни спонсори. Центърът ще си сътрудничи с италианския IIT и германския KIT.
„Ключов момент е целта да създадем Makerspaces, така че да променим нашата култура, тоест да преминем към създаване, към правене“, каза ръководителят на проекта Петрос Марагос. HERON планира да разшири броя си от 20 на 150 изследователи, привличайки глобални таланти.
Целта е Центърът по роботика ще помогне за движението на индустрията напред, стана ясно от думите на Йоанис Емирис, президент на Изследователския център на Атина. ОЩЕ: Фондация у нас ще развива деца по пътя директно към бизнеса: Разказва Петър Митев (ВИДЕО)