Високопоставен ирански военен служител заяви пред британското издание The Telegraph на 3 април, че Иран „изоставя“ йеменските бунтовници хути, които са основна част от прокси силите на Техеран в Близкия изток - т.нар. "Ос на съпротивата". Това изявление обаче вероятно е част от иранска информационна операция, твърди американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). Според експертите тук става въпрос за опит да се заличи водещата роля на Ислямската република в "Оста на съпротивата", а това да освободи иранците от отговорност за марионетните атаки срещу САЩ и Израел. Те са извършвани от хутите, "Хизбула" и други ирански пълномощници в региона.
Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ
Цитираният служител също така казва, че Техеран е насочил вниманието си към потенциален удар на САЩ или Израел по иранска територия. Това обаче не изключва продължаващата иранска подкрепа за хутите. През последните дни ирански официални лица продължават да изразяват подкрепа за бунтовниците в Йемен пред персийски и арабски медии, включително и медии на хутите.
Иранците напускат Йемен, защото се страхуват от пряка конфронтация със САЩ?
Според цитираното иранско официално лице режимът в Ислямската република е наредил на иранския военен персонал да напусне Йемен, защото Техеран се опасява, че смърт на ирански военен служител при въздушен удар на САЩ там може да доведе до „пряка конфронтация“ със Съединените щати: Ако САЩ нападнат Иран: Сценарият за новата война е начертан.
Снимка: Getty Images
Убийствата на служители на силите "Кудс", които са част от Иранската революционна гвардия, в други театри на "Оста на съпротива" като Ирак и Сирия досега не са карали Иран да напусне тези места. Следователно е малко вероятно Техеран да напусне Йемен и да изостави десетилетната си стратегия за изграждане на пълномощници в целия регион поради опасения, че въздушен удар на САЩ може да убие ирански персонал, анализират експертите от ISW.
Официалният представител също така заяви пред The Telegraph, че Иран изоставя хутите, защото смята, че те „изживяват последните си месеци“ Това изявление противоречи на подхода на Иран към други пълномощници, които са силно деградирали от октомври 2023 г. насам - откакто "Хамас" осъществи клането в Израел и с това предизвика войната в Ивицата Газа.
Още: Франция: Военната конфронтация заради ядрената програма на Иран е почти неизбежна
През последните месеци Иран се опитва да прехвърли средства на "Хизбула" в Ливан, за да подпомогне възстановяването ѝ например. Иран също така се опитва да разпали сектантско напрежение и да възстанови иранските мрежи в Сирия след падането на режима на Башар Асад през декември 2024 г. Способността на хутите да нарушават международната търговия и да нападат Израел ги прави стратегически и ценен партньор за Иран, от който той едва ли ще се откаже.
Още: Сектата на Асад и отмъщението: Какво се случва с алауитите и новото клане в Сирия?
САЩ продължават да нанасят удари по хутите
Централното командване на САЩ (CENTCOM) е нанесло най-малко 28 въздушни удара, насочени срещу инфраструктурата и ръководството на хутите в контролираните от тях райони на Йемен от 2 април насам. Става въпрос и за атаки в близост до летището в Таиз, което се случва за първи път от началото на въздушната кампания на Щатите на 15 март.
Снимка: Getty Images
CENTCOM също така нанесе удари по йеменско-омански телекомуникационен обект в йеменската провинция Джибла, за който се съобщава, че приютява радари и системи за противовъздушна отбрана на хутите.
Още: И Русия се намеси в ядрените "шамари" между САЩ и Иран
Има и нанесен въздушен удар по автомобил южно от столицата Сана. Съобщава се, че при удара е загинал личният помощник на министъра на вътрешните работи на хутите Абдулкарим ал-Хути, който е чичо на върховния лидер на хутите Абдул-Малик ал-Хути. Тези твърдения обаче не могат да се проверят по независим път.
Междувременно хутите не спират да се хвалят как свалили два американски дрона MQ9-Reaper за три дни - също твърдение, което не може да се провери независимо: Хутите се хвалят, че са свалили втори американски дрон MQ-9 за три дни (ВИДЕО).
След засилването на войната в Ивицата Газа хутите се зарекоха да обстрелват Израел и да не позволяват на свързаните с него и със западните му съюзници кораби да преминават през пролива Баб ел-Мандеб - реално той свързва Червено море с Индийския океан, през Аденския залив и Арабско море. От края на 2023 г. йеменските хути редовно атакуват военни и граждански кораби в Червено море, като обясняват, че тези действия са техен начин да покажат солидарност с палестинския народ. Щатите и ЕС пратиха свои мисии за гарантиране сигурността на корабоплаването по ключовия за световната търговия морски маршрут.
Още: Конфликти Турция-Израел и Турция-Иран: Сложният триъгълник, обяснен от Мохамед Халаф (ВИДЕО)