Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възстановяват ли морковите зрението или е просто мит?

03 октомври 2023, 09:33 часа

Около четирима души от всеки 10 в зряла възраст са подложени на сериозен риск от загуба на зрение, според Центровете за контрол и профилактика на болестите (CDC) на САЩ. Но много очни заболявания са лечими или предотвратими, казва д-р Джошуа Ерлих от Мичиганския университет в САЩ. 

Ето някои разпространение вярвания, които хората имат за здравето на очите - и разберете какво казват експертите за тях.

1. Морковите са полезни за зрението.

Вярно. Докато диета, пълна с моркови, няма да ви осигури перфектно зрение, все пак някои доказателства показват, че хранителните вещества в тях са полезни за здравето на очите. Голямо клинично изпитване например установи, че хранителните вещества в морковите, включително антиокислители като бета-каротин и витамините С и Е, могат да намалят възрастовата макулна дегенерация.

2. Четенето на тъмно може да влоши зрението.

Невярно. Ако обаче осветлението е толкова слабо, че трябва да държите книгата или таблета близо до лицето си, това може да причини болка около очите и слепоочията, главоболие и затруднена концентрация.

3. Прекарването повече време на открито помага на зрението.

Вярно. Някои изследвания демонстрират как времето на открито може да намали риска от късогледство. Експертите не разбират точно защо, но може би ярката слънчева светлина стимулира ретината да произвежда допамин, което пречи на очите да се разширяват.

Морковите: Изненадващо полезни и изключително нужни в менюто

4. Твърде много ултравиолетова светлина може да навреди на зрението.

Вярно. Прекомерното излагане на ултравиолетови А и В лъчи от слънчева светлина може да предизвика увреждане на ретината, при това необратимо, както и увеличава рисковете за развитие на катаракта. Носенето на слънчеви очила или контактни лещи, които блокират UV-лъчите, може да предложи защита.

5. Прекъсването на носенето на очила може да спре влошаването на зрението ви.

Невярно. Някои пациенти, нуждаещи се от очила, не ги носят постоянно, понеже смятат, че ще влошат състоянието си. Това не е вярно и, ако имате нужда от очила, трябва да ги носите.

6. Дори малко синя светлина от електронни екрани е вредна за очите.

Невярно. Някои изследвания констатират: излагането на синя светлина наистина може да увреди ретината, но няма солидни доказателства, че това се случва с всички хора. Ала екраните могат да навредят на зрението по другите начини, описани по-горе, включително причинявайки сухота в очите. Когато гледаме екрана, ние просто не мигаме толкова често, както би трябвало, и това може временно да замъгли зрението.

5-те огромни ползи от консумирането на МОРКОВИ

7. Пушенето е вредно за здравето на очите.

Вярно. Проучване на CDC от 2011 г. свързва тютюнопушенето с очни заболявания при възрастни хора, включително катаракта и свързано с възрастта макулно дегенериране. Токсичните химикали в цигарите навлизат в кръвта и увреждат чувствителните тъкани на очите, включително ретината, лещата и макулата.

8. Четенето на книга или използването на електронно устройство от близко разстояние е вредно.

Вярно. Очите ни не бива да се взират в предмети близо до лицето ни за дълги интервали от време. Когато правим това, очната ябълка се уголемява, което с времето може да предизвика късогледство. Препоръчва се правилото 20-20-20: след всеки 20 минути четене отблизо се вгледайте в нещо на разстояние поне 20 фута (~ 6 метра) за поне 20 секунди.

9. Влошеното зрение е неизбежна част от стареенето.

Невярно. Повечето причини за влошаване на зрението в зряла възраст са предотвратими или лечими, ако бъдат открити рано. Щом зрението ви започне да се влошава, не мислете, че това е задължително, понеже остарявате. Незабавното посещение при офталмолог (или редовно, всяка година) ще ви даде най-добрия шанс да избегнете тези състояния.

Внимание! Статията предоставя информация, но не и медицински напътствия. Винаги се обръщайте към медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес