Ще започнем с това, че всеки един се е сблъсквал със содата бикарбонат, позната още като сода за хляб. Това е ненаситена натриева сол на въглената киселина. Получава се синтетично, в резултат на химична реакция между натриев хлорид, вода, амоняк и въглероден диоксид. Содата за хляб проявява алкални свойства.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Когато добавим тази съставка към тестените изделия, под въздействието на температурата тя се разлага до натриев карбонат и въглероден диоксид. Именно на въглеродния диоксид се дължи бухването на тестото.
Вероятно сте започнати с това, че дълго време содата за хляб е едно от средствата за неутрализиране на домашните киселини. Според лекарите това не е препоръчително да се прави, защото въглеродният диоксид, който се отделя, дразни стомашната лигавица. Резултатът е още повече киселини.
Невероятните ползи от содата бикарбонат, улесняващи бита ви
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Не бива да забравяме още, че содата е химически продукт и като такъв тя има куп странични ефекти. Ако редовно я употребявате, вероятно е да спомогнете за развитието на микроби в стомашно – чревния тракт. Когато процесът на храносмилане е нарушен, това може да доведе до токсичност на несмляната храна, както и до непълноценно хранене.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
В никакъв случай не е желателен продължителният прием на сода. Именно това може да доведе до хипернатриемия. Содата за хляб може да доведе още до задържане на вода и токсини. С това пък се отключват редица други проблеми като наднормено тегло, загуба на магнезий и калий, повишено кръвно налягане.
Ако редовно употребявате сода бикарбонат, сега е моментът да се замислите дали тази съставка е толкова безобидна за колкото по-рано сте я смятали.
Статията има информативна цел и не замества консултация с лекар, нито балансирано хранене!
Още: Ползи и приложение на белия пипер