Кухненските уреди, които надуват сметката за ток, са хладилникът, абсорбаторът, електрическата печка и електрическите чайници. Ето съветите на Асоциация "Активни потребители", с които разходите за електроенергия лесно могат да бъдат намалени:
Още: Колко е важен pH балансът на тялото
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
Домашният хладилник
заема 12% от крайната сметка за ток. За да намалите консумацията му на електроенергия, не го претоварвайте с храна и го размразявайте редовно. Натрупването на лед повишава значително консумацията на енергия. Поддържайте камерата пълна – дори с бутилки вода – това пести енергия.
Премествайте замразените храни в хладилната част в нощта преди да ги сготвите.
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
Поддържайте чиста решетката на гърба на хладилника за по-ефективен въздухообмен. Ако е замърсена, това може да качи разхода с цели 30%.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
За да избегнете огромни сметки за енергия, трябва правилно да използвате и кухненския аспиратор
Включете вентилацията едновременно със започването на готвенето. Можете да изключите аспиратора 5-10 минути след всички активни действия в кухнята. Но не по-късно.
Електрическата печка
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
- поради бавното нагряване, което увеличава времето за готвене, също може да причини надуване на сметките. Трябва да изберете тенджери и тигани, които „пасват“ на котлоните – не по-големи и не по-малки от тях. Освен това консумацията на енергия се влияе и от степента на чистота на плота.
Върху котлоните на готварската електрическа печка поставяйте съдове с дебело и равно дъно – неравност от 1 мм на дъното води до загуби от над 15%.
Гответе с капак и на по-ниска степен на котлона. Използвайте тенджери под налягане – те дават икономия до 20%. Обмислете инвестиция в индукционен котлон – готвенето чрез индукция е по-енергийно ефективно.
Използвайте остатъчната топлина на фурната
Изключете я 10 минути преди край на времето за печене, за да спестите до 20% от енергията за приготвяне на храната. Не по-лоши резултати ще постигнете и с изключване на котлоните 5-10 минути преди окончателното приготвяне на ястието.
Електрическите кани също консумират много енергия. Не загрявайте вода, ако няма да я ползвате веднага.