Притеснявате ли се от постоянно чувство на тревожност? Най-вероятно тялото ви е под стрес. И това не е добре.
Още: Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим
Стресът увеличава риска от инсулти и инфаркти
Стресът е силно напрежение в организма поради неблагоприятни външни фактори. Отрицателните ситуации ни очакват навсякъде: у дома, на работа, на улицата, в транспорта... И ако стресът се появява постоянно и за дълъг период от време, тогава на този фон могат да се развият сериозни патологии, включително сърцето и кръвоносните съдове.
Дългосрочният стрес може да причини сериозни здравословни проблеми, включително инфаркт и инсулт. Силните негативни емоции повишават нивото на хормоните на стреса, което води до стесняване и загуба на гъвкавост на кръвоносните съдове, повишаване на кръвното налягане и стрес върху сърцето. Пулсът се ускорява и сърцето бие „по-силно“. Ако силата, с която кръвта тече през съдовете, е по-висока от нормалното, съдовете трябва да работят по-усилено, което води до удебеляване на мускулния слой около съдовете. Самите съдове губят своята еластичност и създават по-голямо съпротивление на притока на кръв, което повишава кръвното налягане.
Още: Сушите ли прането си на радиатора? Ето защо е опасно
Ето кои са признаците на инсулт и как да ги разпознаваме
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Орех пекан – какви са неговите невероятни ползи и свойства
Под въздействието на стрес може да се развие „синдром на разбито сърце” или предизвикана от стрес кардиомиопатия. Това е заболяване, при което сърдечният мускул временно губи способността си да се съкращава, върхът на лявата камера се разширява и стената става по-тънка.
В резултат на това тези, които са нервни по някаква причина, увеличават риска от развитие на аритмия, коронарна болест на сърцето, удари и инфаркти.
Кой е особено изложен на риск?
Още: Кои са най-добрите адаптогени
Още: Тапас - по какво се различават тези испански мезета от нашите
Като цяло сърдечните рискове са по-високи под въздействието на стрес:
- при възрастни хора;
- ако вече имате съпътстващи заболявания (инфаркт на миокарда, коронарна болест на сърцето, преходна исхемична атака (или инсулт), захарен диабет, хиперхолестеролемия;
- при пациенти с наднормено тегло и лоши навици;
- ако близки роднини са имали инфаркти или инсулти.
Този симптом по време на хранене издава инсулт
Как да предпазим сърцето си от стрес?
За да се борите със стреса, е важно да водите здравословен начин на живот: да се храните правилно, да се откажете от лошите навици, да спите достатъчно и да спортувате редовно. Също така трябва да поддържате график за работа и почивка и да можете да превключвате към други дейности. Дихателни упражнения, медитация и йога ще бъдат полезни.
Също така е важно да се подлагате на редовни медицински прегледи, особено ако вече са установени нарушения (артериално увреждане, високо кръвно налягане, висок холестерол, хронични заболявания).