Покупката на качествен хладилник от висок енергиен клас е инвестиция, която често е предизвикателство за семейния бюджет. Ако уредът, без който не може нито едно домакинство, работи изрядно и проблемът, поради който обмисляте покупка, е свързан само с външния му вид, вижте с какво се чисти старият хладилник, за да стане като нов. Съветите и хитрите трикове, които събрахме за вас, ще ви спестят немалко средства, а ще ви костват само малко време и подръчни материали за почистване, като дори няма да се налага да купувате скъпи почистващи препарати.
Защо е важно да почистваме системно хладилника?
Почистването на хладилника не е единствено с цел да стане като нов и да изглежда поддържан уредът. То е важно и за да бъде в изправност и да удължите живота му, както и да осигурите безопасността на храните, които съхранявате в хладилника. Ако в уреда ви има развалени продукти, от ключово значение за здравето ви е да ги изхвърлите и да почистите, тъй като множество микроорганизми оцеляват идеално в хладилника и могат да се разпространят върху продукти, които не са развалени и които ще консумирате, а това създава риск за здравето ви според центъра за превенция и контрол на заболяванията. Ако развалени продукти са имали контакт с опаковките на продукти, годни за консумация, то тези опаковки следва да се измият с вода и сапун, преди да бъдат върнати отново в хладилника след почистването му.
Още: Колко ток харчи един хладилник през зимата?
Някои части на уреда могат да се повредят или да доведат до липса на вентилация и съответно до образуване на скреж, ако са замърсени. Почистването на хладилника удължава и живота му.
Не пропускайте и да извадите всички продукти до последния, преди да започнете почистването на хладилника. А то следва да бъде извършено в следните стъпки.
С какво се чисти старият хладилник – хитри трикове стъпка по стъпка
1. Извадете всички рафтове, шкафове, стъклени части и прочие, които подлежат на вадене. Най-лесно ще ги почистите под течаща вода, измивайки ги в мивката за съдовете. Използвайте гъба и веро или препарат за съдове. Ако има захабени части, които се нуждаят от специално внимание, сода за хляб, натъркана с четка и оставена да подейства, ще ги направи бляскави и чисти като нови.
Още: Махнете ги веднага: Защо НЕ трябва да слагате магнити на хладилника
2. Избършете частите на уреда, които не може да извадите, с чиста кърпа, за да отстраните остатъци от храна като трохи и капки от ястия.
3. Измийте ги на место с гъба с веро или сапун, след което минете повърхностите с влажна кърпа, за да премахнете препарата и накрая завършете със забърсване със суха чиста кърпа. Ако хладилникът е захабен и силно замърсен, може да повторите това измиване и с оцет за повече блясък и чистота. Комбинирайте равни части оцет и топла вода в спрей бутилка. Напръскайте всички повърхности от интериора и го оставете да престои няколко минути, преди да избършете с мека кърпа. Хладилникът ще стане като нов.
4. Сега е ред на замърсявания, които трайно са се настанили върху уреда ви и не излизат с вода и сапун, ред е на петната, както и на премахване на пожълтявания и третиране на захабени участъци. Направете паста от равни части сода за хляб и бял оцет. Нанесете пастата върху петната, които са останали въреки почистването с гъба и веро. Оставете пастата да престои десетина минути, след което използвайте стара четка за зъби, за да изтъркате петното и завършете с влажна гъба, последвана от суха кърпа.
5. Лицето на хладилника и вратите от външната страна също не пропускайте да измиете с влажна кърпа или с гъба със сапун, ако има петна. Дръжките дезинфекцирайте задължително, тъй като те се пипат от много ръце и е възможно върху тях да са се настанили бактерии.
Още: До каква минусова температура може да работи хладилникът?
6. Не пропускайте да почистите под и зад хладилника, за да осигурите нормалната му работа.
7. За да удължите живота на уреда, не забравяйте да почистите и уплътненията му. Те събират и задържат доста мръсотия, която поражда рискове за целостта им, а повредените уплътнения са враг номер едно на уреда. Редовното им почистване спомага за запазването на уреда в изправност и за нормалното му функциониране, както и за икономичността му.
8. Може да върнете всичко обратно в хладилника и да се поздравите с уред, изглеждащ като нов и ухаещ на чисто.
Само хитрите домакини слагат чаша с овесени ядки в хладилника