Феритинът е протеин, произвеждан главно от черния дроб. Неговите основни функции са съхраняване и пренасяне на желязо в организма.
Още: Как да си направим сами оцет от нар
Важно е да се разбере, че високият феритин не означава непременно, че тялото има излишно желязо. Всъщност през повечето време високият феритин не е придружен от излишък на желязо. В момента най-честата причина за такъв излишък е метаболитен синдром, свързан с повишена честота на затлъстяване, натрупване на мазнини в черния дроб и диабет.
Ето какво обяснява д-р Наталия Ферейра.
Основни симптоми на висок феритин
Още: Как да се предпазим от удар от мълния
Още: Ето кои са българските супер храни и какви са техните ползи
Тези, които страдат от това състояние, са склонни да изпитват болки в ставите, умора и евентуално недостиг на въздух, както и болки в корема. Когато проблемът е излишък на желязо, могат да се появят също и други признаци:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- отслабване;
- болки в ставите;
- косопад;
Още: Най-добрите храни за детокс след празниците
- импотентност;
- промени в менструалния цикъл;
- аритмии;
- отоци;
- атрофия на тестисите.
Хранене, ограничения и диета при висок феритин
Борбата с метаболитния синдром включва подходяща диета, физическа активност, контрол на гликемията и холестерола, избягване на прекомерния прием на наситени мазнини и алкохол.
Препоръчва се следното.
Лекар: Това са най-богатите на желязо храни, яжте ги всеки ден
Намаляване на количеството фруктоза (плодова захар) в диетата. Въглехидрати може да се приемат (иначе казано, сладки продукти), но с нисък гликемичен индекс. Упражнявайте контрол върху приема на сол – минимални количества, без да се отказвате изцяло от нея. Консумирайте най-малко 30 грама фибри на ден – основни източници на фибри са зеленчуците и плодовете. Приемайте мастни киселини омега-3 – съдържат се в тлъстите морски риби, както и в рибеното масло, продавано в аптеките.
Контролирайте количеството желязо в продуктите, които консумирате – за целта се информирайте по етикетите, от полезни сайтове в интернет, съветвайте се с диетолози и други медицински специалисти.
Избягвайте използването на железни съдове при приготвяне на храна. Черният и зелен чай, както и кафето също намаляват усвояването на желязото. Избягвайте да консумирате храни, богати на витамин С, които са близки до продуктите, богати на желязо.
Спазвайте указанието за приемане на поне 1 грам протеини на килограм телесно тегло на ден (може повече при спортисти и по-малко при пациенти със сериозни бъбречни проблеми).
Добавяйте витамини E и D, ако е необходимо – за целта задължително се обръщайте за съвети към лекар. Също така се консултирайте с него относно приема на антиоксиданти и флавоноиди, ако е необходимо. Посъветвайте се и относно приема на витамин B6 (пиридоксин) при необходимост.
Лекар разкри как да разберете без изследвания, че имате дефицит на желязо
Избягвайте консумацията на алкохолни напитки, правете редовно физически упражнения и контролирайте телесното си тегло. Хранете се бавно и разграничавайте ясно храненията си през деня; иначе казано, не „похапвайте“ между закуската, обеда и вечерята. Може да консумирате леки междинни закуски в малки количества и в строго определени часове.
Избягвайте месни храни, богати на желязо, като черен дроб, червено месо, пилешки вътрешности (дробчета, воденички, сърца).
Храни, богати на желязо от растителен произход, са следните: боб, тиква, цвекло, зеле, лапад, коприва, спанак, пълнозърнести хлебни продукти. Желателно е да ги избягвате, както и храни, богати на витамин С. За да намалите усвояването на желязо, консумирайте храни, богати на калций – най-вече мляко и производните му млечни продукти.
Внимание! Статията дава само информация и общи сведения, а не медицински указания. По въпросите в нея търсете винаги специалист-медик!