Сезонът на кърлежите: Кога и за какво да внимаваме?

30 април 2025, 13:35 часа

Добре е да знаете, че кърлежите са привърженици на топлата и влажна среда. Това е и причината те да са най-активни през пролетта, лятото и есента. Въпреки че времето навън все още не е постоянно топло, тепърва предстоят по-горещите дни от годината. Цялата природа се събужда от зимен сън, а заедно с нея и кърлежите.

Тези кръвопийци могат да развалят всяко удоволствие от прекараното време сред природата, както и да нанесат трайни последици върху здравето ни. В днешната статия ще разясним за какво трябва най-много да внимаваме и какви действия да предприемем, ако бъдем ухапани от кърлеж.

Какво трябва да знаем за кърлежите?

Още: Как най-лесно да се предпазим от кърлежите?

Едно от нещата, които е добре да знаете, е дали кърлежите са насекоми. На пръв поглед те приличат повече на паяк, отколкото на насекомо. Имат осем крака, поради което тези кръвопийци се причисляват към класа на паякообразните.

Как кърлежите намират гостоприемник?

Кърлежите обикновено застават на ръбовете на листата или тревата, протягайки предния си чифт крачета. Това е моментът, в който те са гладни и търсят начин да се нахранят. Тази тяхна поза е в изчакване на човек или животно, което да мине покрай тях, за да могат да се закачат. След като се прикрепи, малкото паякообразно започва да пълзи по тялото на жертвата си и търси място с по-тънка кожа и близо до кръвоносен съд, от който да се храни.

Още: 7 най-често срещани места, където кърлежите се закачат за вашето куче

Къде най-често се крият кърлежите по тялото?

Много е важно, когато прекарваме време сред природата, след това да преглеждаме обстойно тялото си, обръщайте специално внимание на:

  • Скалпа (окосмената част на главата)
  • Мишниците
  • Сгъвките на коленете
  • Лактите
  • Зоните зад ушите
  • Слабините

Това са местата, които най-често биват засегнати от кърлежите. Имайте предвид, че някои от екземплярите са миниатюрни и е възможно дори да ги сбъркате с малка бенка.

Още: 7 най-чести ухапвания от насекоми: Как да ги различим, да облекчим симптомите и кога да повикаме линейка

Риск от заразяване: Кога е най-голям?

Заразяването става в резултат на ухапване от кърлеж, който вече е заразен, след като се е хранил от болно животно. Разбира се, не всяко ухапване от кърлеж може да доведе до инфекция.

Счита се, че ако кърлежът е стоял впит в кожата повече от 24 часа, рискът от предаване на инфекция значително се повишава. Затова е важно да предприемете навременни мерки. Ако кърлежът е престоял дълго време, задължително трябва да посетите медицинско лице.

Как безопасно да извадите кърлеж, дори и да нямате пинсета под ръка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес