Ако изгарянето е незначително, изплакнете изгореното с хладка (но не ледена) вода. Например, в случай на нараняване на ръката, мястото на изгаряне може да се държи под течаща вода за 5-10 минути. Това ще намали дискомфорта и ще стабилизира състоянието. Методът е подходящ само за изгаряния от I-II степен. При съмнение за тежко изгаряне лечението трябва да се извърши от компетентен специалист.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Експертни съвети и трикове за защита на кожата от силно слънце
Как да се лекува при изгаряния на кожата, първа помощ
С какво да намажете изгарянето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Основното е да се въздържате от използването на такива средства:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
· масло;
· паста за зъби;
· гъша мас;
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
· мокра и синтетична тъкан;
· алкохолни разтвори;
· калиев перманганат и йод.
Можете да намажете нараненото място с разрязан наполовина лист от алое, продукт, съдържащ пантенол, антибактериален мехлем, натурален мед.
Как да лекуваме кожата при слънчево изгаряне?
Как да си помогнем у дома, ако се появи слънчево изгаряне? Използвайте системен ибупрофен за облекчаване на болката.
Като локално лечение могат да се използват хидрокортизон и вазелин, смесени в съотношение 1:1. Тази смес ще облекчи дразненето и възпалението, ще помогне за ускоряване на регенерацията и ще намали паренето и подуването.
Какво помага при изгаряния с масло
Изгарянето традиционно се измива с хладка вода. Ако се появят мехури, нанесете около тях охлаждащ гел. Ако мехурът се спука сам, третирайте раната с антисептик за изгаряния или я покрийте със стерилна суха превръзка и отидете на лекар. Не използвайте водороден прекис, брилянтно зелено и други разтвори, съдържащи алкохол!
Слънчево изгаряне: Четири начина за лечение на зачервена и възпалена кожа
Колко време трае едно изгаряне?
Скоростта на зарастване на изгаряне зависи от неговата степен и локализация. Увреждането, което се намира в зони с повишена чувствителност на кожата, се лекува по-дълго. Става дума за изгаряния на лицето, слабините, подмишниците, ръцете и краката.
Първият етап от лечението е отхвърлянето на увредената кожа. Проявява се чрез зачервяване и лющене на кожата. При изгаряния от първите две степени процесът продължава до 5 дни, третата степен - до няколко седмици, четвъртата - от месец, в зависимост от засегнатите области. Възстановяването на костите и ставите може да отнеме 4-6 месеца.
Вторият етап е гранулиране на раната. Този етап не се отнася за изгаряния от първа и втора степен, тъй като кожата не е засегната толкова дълбоко. При трета и четвърта степен етапът продължава няколко месеца и често се налага пластична хирургия, тъй като тялото не може да се справи самостоятелно с мащабните лезии.
Третият етап са белези, покриващи раната с обновен епидермис. В първите два етапа процесът завършва до средата на втората седмица, ако защитният балон не е повреден. При изгаряния от трета и четвърта степен епителизацията продължава няколко месеца и се извършва изключително бавно. В най-тежките случаи се налага присаждане на кожа.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.