Като деца, всеки от нас е похапвал компоти, конфитюри и всякакви други сладости, които майките и бабите ни консервираха за зимните месеци.
Днес много по-малко домакинства се запасяват с обичаните компоти. Те обаче продължават да бъдат все толкова вкусни и апетитни. Дали са вредни или полезни, предстои да разберете.
Вредни ли са компотите и какво количество от тях да консумираме?
Напоследък хората се стремят да купуват основно продукти, върху които има етикет „био“. Смятаме, че щом продуктът е отгледан по природосъобразен начин, то значи е качествен. В това обаче няма как сме сигурни.
Относно това дали компотите са вредни, защото от тях се пълнее, то следва да отговорим, че от всяка храна човек може да качи килограми, ако прекалява с количествата. Същото това важи и за самите компоти.
Разбира се, че пресните плодове са много по-полезни, отколкото консервираните. През зимата обаче няма как да намерим полезни ягоди, череши, праскови, кайсии и всякакви други плодове, които не са в сезон. Затова консервираните си остават добър вариант.
Ако се чудите дали да дадете на детето си сок от кутия или сиропа от компот, то спрете се на втория вариант. Все пак в него има захари, но пък липсват всякакви други консерванти и подобрители, които производителят е свикнал да включва при направата на сокове.
3 компота, които можем да приготвим у дома
В случай, че ви притеснява сладостта на сиропа от компот, винаги можете да го разредите с вода и с това да решите проблема си. Плодовете също могат да се разбият и да се получи вкусен нектар, като от едно време.
Да, след термична обработка плодовете не успяват да запазят голяма част от полезните си витамини и минерали, но пък със сигурност няма да навредят както на вас, така и на най-малките членове в семейството ви.