Пъпешът е освежаващ и здравословен плод, който е синоним на лятото. Пълен е с витамини, от А до С, както и с основни хранителни вещества, които могат да помогнат на имунната и храносмилателната системи, показват проучванията.
Вижте още: Опасно за здравето: 4 симптома, че сте прекалили с приема на вода
Диетолозите казват, че има много причини пъпешът да присъства на трапезата ни през следващите месеци.
„Пъпешът е чудесно допълнение към менюто, ако искате повече хидратиращи, противовъзпалителни и богати на хранителни вещества храни“, казва Хоуп Бранд, американски диетолог.
В контекста на балансирана диета плодовете се превръщат в добър източник на антиоксиданти, калий и фибри – хранителни вещества, които повишават имунитета, подпомагат храносмилането и осигуряват защита срещу хронични заболявания, заключава проучването от 2023 г.
„Най-честата полза, която виждаме, е красивият оранжев цвят, който идва от бета-каротина“, казва диетологът Моника Дагостино, която добавя, че когато това вещество навлезе в тялото, то се превръща във витамин А, който е необходим за здравето на очите, образуването на кръвни клетки и имунен отговор, а като силен антиоксидант помага в борбата срещу свободните радикали.
Свободните радикали сеят хаос в тялото, като увреждат здравите клетки, предупреждава Дагостино. Бета-каротинът действа като техен неутрализатор, който може да помогне за предотвратяване на прогресирането на заболявания, включително сърдечни заболявания и дори рак.
„Диета, богата на антиоксиданти, може да помогне за намаляване на хроничното възпаление в телата ни с течение на времето. Високото съдържание на витамин С в пъпеша е особено полезно за усвояването на желязо“, посочва Бранд.
Колко пъпеш трябва да ядете?
Една чаша пресен пъпеш, нарязан на кубчета, съдържа 53 калории. Това количество осигурява дневна доза витамин А, съдържа шест процента от дневните нужди от фибри и е почти достатъчно, за да осигури препоръчителната дневна нужда от витамин С.
Според Световната здравна организация трябва да консумираме поне пет порции плодове и зеленчуци всеки ден, общо около 80 грама на порция.
Ако обичате пъпеша и искате да го включите в плодовото си меню, Дагостино съветва точно този плод да съставлява две порции през деня.
Вижте още: 7 храни, които подобряват функцията на бъбреците
Коя храна върви добре с пъпеш?
Пъпешът може да бъде страхотна освежаваща закуска или добавка към летни салати, а комбинирането му с храни, богати на антиоксиданти, фибри и течности, може да ви помогне да постигнете разнообразна диета.
„Когато се консумира заедно с други плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, семена и бобови растения, пъпешът може да бъде чудесен съюзник по пътя към увеличаване на общото количество фибри и вода в тялото, което ще помогне при потенциални храносмилателни проблеми“, разкрива Моника Дагостино .
Според нея кубчетата пъпеш са чудесни и с горски плодове, ядки, гръцко кисело мляко и прясно сирене.
„Разнообразието е от ключово значение и за да постигнете добре балансирана диета – важно е да ядете разнообразни плодове, богати на хранителни вещества“, подчертава Дагостино.
В допълнение към пъпеша, плодовете, които имат подобни ползи за здравето - грейпфрут, шипка и папая - също се считат за храни, богати на калий, фибри и антиоксиданти, показват резултатите от изследването.
Хоуп Бранд посочва, че в листните зелени салати пъпешът предлага изненадващо предимство.
„Листните зеленчуци са пълни с желязо и тялото често се нуждае от допълнителна помощ за усвояването на желязото от растителните храни, а витамин С, съдържащ се в пъпеша, може да ръководи този процес по-ефективно“, обяснява Бранд.