Поддържането на здравословен хранителен режим е от решаващо значение за справяне с високото кръвно налягане, известно още като хипертония. Правенето на информиран избор за това какво да ядем може значително да допринесе за понижаване на кръвното налягане и за насърчаване на цялостното сърдечносъдово здраве.
Още: Ползи от морската вода за тялото
Ето някои насоки за хранене, които да следвате:
Ограничете приема на натрий
Високите нива на натрий могат да допринесат за повишаване на кръвното налягане. От съществено значение е да намалите приема на сол, като избягвате преработените храни, консервираните продукти и храната в ресторантите/заведенията за бързо хранене, тъй като те често съдържат високи нива на натрий. Избирайте пресни, пълноценни храни и използвайте билки и подправки, за да придадете вкус на ястията си вместо сол.
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Спазвайте диетата DASH
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Диетата DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) е предназначена за понижаване на кръвното налягане. Тя набляга на плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите храни, постните протеини и нискомаслените млечни продукти. Тази диета е богата на калий, калций, магнезий и фибри, за които е известно, че имат положителен ефект върху кръвното налягане.
Увеличете храните, богати на калий
Калият спомага за балансиране на нивата на натрий в организма и може да противодейства на ефекта му върху кръвното налягане. Включете в диетата си храни, богати на калий, като банани, портокали, спанак, сладки картофи и домати.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Само при високо кръвно: 11 храни за бързо понижаване!
Изберете постни протеини
Изберете постни протеини, като например птиче месо, риба, боб и бобови растения, вместо червено месо. Мазните риби, като сьомга и скумрия, са богати на омега-3 мастни киселини, за които е доказано, че понижават кръвното налягане.
Включете пълнозърнести храни
Пълнозърнестите храни, като кафяв ориз, киноа и пълнозърнест хляб, са богати на фибри и хранителни вещества, които допринасят за здравето на сърцето. Те могат да помогнат за регулиране на кръвното налягане и да насърчат цялостното добро състояние на сърдечносъдовата система.
Ограничете наситените и трансмазнините
Намалете приема на наситени и трансмазнини, които обикновено се съдържат в пържените храни, преработените закуски и хлебните изделия. Заложете на по-здравословни мазнини като тези, които се съдържат в зехтина, авокадото и ядките.
Умерена консумация на алкохол
Въпреки че някои проучвания показват, че умерената консумация на алкохол може да има ползи за сърдечносъдовата система, прекомерното пиене може да повиши кръвното налягане. Ако решите да консумирате алкохол, правете го умерено, което обикновено се определя като до едно питие на ден за жените и до две питиета на ден за мъжете.
12 перфектни храни при високо кръвно налягане
Следете за размера на порциите
Контролирането на размера на порциите е от съществено значение за поддържането на здравословно тегло, което е от решаващо значение за контрола на кръвното налягане. Съобразявайте се с размера на порциите и избягвайте преяждането.
Останете хидратирани
Правилната хидратация е от съществено значение за цялостното здраве. Пиенето на достатъчно количество вода може да помогне за регулиране на кръвното налягане. Стремете се да приемате поне осем чаши вода на ден.
Не забравяйте, че винаги е препоръчително да се консултирате със здравен специалист или регистриран диетолог, за да създадете персонализиран хранителен план, основан на вашите индивидуални здравни нужди и обстоятелства. Освен това възприемането на здравословен начин на живот, който включва редовна физическа активност и управление на стреса, може допълнително да допринесе за ефективното управление на високото кръвно налягане.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.