Дневният прием на мултивитамини може да бъде особено полезен за хора над 60 години. Някои лекари обаче са скептични относно тази теория.
Витаминните добавки станаха особено популярни напоследък. Лекарите спорят колко оправдано е приемането на витамини. От една страна, недостатъците в много от тях наистина нямат най-добър ефект върху човешкото здраве. От друга страна, добавките могат да претоварят черния дроб, а всички полезни вещества могат да бъдат получени от храната, ако се храните разнообразно и балансирано. И също така не трябва да разглеждате витаминните комплекси като лек за всички болести.
Тиквените семки – естествени мултивитамини
Въпреки това се появиха нови изследвания, които сочат друга полза от мултивитамините. Оказа се, че ежедневният прием на такива комплекси може да предпази от загуба на паметта при възрастните хора. Материал за това е публикуван в Американски вестник за клинично хранене.
В двойно-сляпото рандомизирано проучване са участвали 573 души над 60 години. Всеки от участниците в експеримента е приемал или мултивитаминни добавки, или плацебо всеки ден в продължение на две години.
Изследователите оцениха когнитивната им функция лично и чрез набор от тестове в началото и в края на изследването.
Страничните ефекти на мултивитамините, които вероятно не забелязвате
В резултат на това учените стигнаха до извода: Ежедневният прием на мултивитамини може да има умерен ефект за предотвратяване на нормална загуба на паметта, която настъпва с възрастта. По-конкретно, мултивитамините помогнаха за подобряване на планирането, вниманието и способностите за разсъждение. Освен това, добавките помогнаха на по-възрастните хора да си спомнят по-добре спомени от ежедневието.
Изследователите имат теория за това как точно работи. С напредване на възрастта мембраните на мозъчните клетки започват да се влошават. Предполага се, че витамините могат да инхибират този процес. Има обаче важен нюанс: все още не е ясно кои витамини дават този ефект.
Някои лекари бяха скептични относно резултатите от изследването. Според д-р Ричард Касели, почетен професор по неврология в клиниката Майо в Аризона, идеята, че витамините могат да подобрят когнитивната функция при по-възрастни хора, звучи правдоподобно. Той обаче не е сигурен, че ефектът ще е значителен.
„Размерът на когнитивната промяна, която се случва в продължение на три години при здрави хора без болестта на Алцхаймер, е съвсем минимален“, отбелязва експертът.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.