В различни научни изследвания е установено, че пробиотиците поддържат имунния капацитет, намаляват възпалението и облекчават някои храносмилателни проблеми, наред с други потенциални ползи. Тъй като пробиотиците увеличават броя и вида на полезните бактерии в червата ви, те могат да имат положително въздействие върху цялостното здраве.
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Пробиотици за хронични здравословни състояния
Много хора избират да ядат пробиотични храни или да приемат пробиотични добавки, за да си помогнат при специфични състояния. Но какво казват изследванията? Краткият отговор е, да, пробиотиците могат да се използват ефективно за лечение на определени здравословни състояния. Но тъй като има толкова много различни щамове и дози, липсват конкретни препоръки и наличните в момента доказателства са смесени.
Нуждаем ли се от пробиотици и на каква е цената им в аптечната мрежа
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Въпреки това някои пробиотични храни и добавки могат да помогнат. По-долу са изброени някои специфични условия и проучвания като примери.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Затлъстяване
Преглед установи, че има проучвания, които показват, че добавките с пробиотици потискат натрупването на мазнини, намаляват възпалението и инсулиновата резистентност, което води до по-добър контрол на теглото.
Сърдечни заболявания
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Според проучване има доказателства, че сърдечните заболявания могат да бъдат свързани с дисбаланс на здравето на червата и че пробиотиците могат да помогнат за предотвратяване на сърдечни заболявания чрез ребалансиране на микробиома на червата и поддържане на имунитета.
Диабет
Мета-анализ установи, че пробиотиците имат благоприятен ефект върху кръвната захар при възрастни с диабет тип 2. Ефектът е по-силен при участниците с лошо контролиран диабет и тези, които не са на инсулинова терапия. Изследователите също така откриха доказателства, които предполагат, че пробиотиците могат да имат благоприятен ефект върху кръвната захар при възрастни с преддиабет.
Казват, че ферментиралите храни са много здравословни. Вярно ли е?
Храносмилателни състояния
Въпреки че по-ранни доказателства сочеха възможните ползи от пробиотиците за хора, които имат диария, запек и синдром на раздразнените черва, тези проучвания не бяха убедителни.
Автоимунни състояния
Проучване през март 2021 г., разглежда ефекта на пробиотиците върху хора, които имат автоимунни заболявания като множествена склероза, ревматоиден артрит и лупус. Изследователите заключават, че доказателствата за ефекта от пробиотичната терапия при автоимунни заболявания все още са неубедителни и бъдещи проучвания с различни пробиотични комбинации или по-голяма продължителност могат да дадат отговор относно ефективността на пробиотиците при тези състояния.
Алергии и астма
Проучване, публикувано през януари 2023 г. установи, че хората с астма, които приемат пробиотик всеки ден в продължение на осем седмици, имат по-добри резултати при тестовете за белодробна функция от тези, които не приемат пробиотик, и заключи, че пробиотиците могат да се използват в допълнение към обичайното лечение на астма.
Обикновена настинка
Проучване от януари 2021 г. установи, че участниците, които са приемали пробиотичната добавка, са имали по-малко повтарящи се инфекции и следователно по-малко настинки като цяло от тези, приемащи плацебо.
Тревожност и депресия
Наблюдава се все повече връзката между червата и мозъка. От това можем да започнем да разбираме въздействието на микробиома върху психичното здраве. Проучване установи, че щамовете L. reuteri PBS072 и B. breve BB077 са потенциални кандидати за пробиотици за подобряване на устойчивостта на стрес, когнитивната функция и качеството на съня.
Трябва да се отбележи, че пробиотиците не са заместител на конвенционалната медицина за лечение на някое от тези състояния, а по-скоро допълваща стъпка, която трябва да предприемете в допълнение към предписаното ви лечение.
Ако искате да опитате пробиотична добавка за лечение на хронично здравословно състояние, консултирайте се първо с вашия лекар или диетолог. Въпреки че има много пробиотици на пазара, най-вероятно ще видите положителна разлика, ако вземете такъв, който е проучен за конкретното състояние, което имате.
Източник: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/can-probiotics-help-manage-chronic-health-conditions/