Обикновена настинка се нарича всяко респираторно заболяване, причинено от вируси. От детството обаче ни казват, че можете да настинете, ако например не носите шапка и шал през зимата. Вярно ли е това и как всъщност можете да избегнете настинка - казват лекарите.
Още: Колко е важен pH балансът на тялото
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
Какво всъщност представляват сезонните грипни епидемии?
Причините за това са няколко. Първо, студът допринася за нарушаване на имунната система. Когато вирусът попадне в тялото, имунитетът се активира и потиска инфекцията - тогава човек може дори да не почувства настинка. Понякога обаче имунната система не се справя веднага с вируса - в този случай гърлото се възпалява, температурата се повишава, появяват се хрема и кашлица. Някои учени отбелязват, че тялото е по-малко устойчиво на остри респираторни инфекции през зимата поради по-големия разход на енергия за терморегулация. Поради това имунната система отслабва и не може да защити тялото от вируси.
Освен това през студения сезон човек прекарва повече време в стаи със затворени прозорци. Когато няколко души в една стая дишат един и същ въздух без подходяща вентилация, те предават вируси един на друг.
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
Как бързо да излекуваме настинка в домашни условия?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
В допълнение, сухият въздух също играе отрицателна роля. През зимата парното и радиаторите го изсушават. Тъй като имунните клетки са активни във влажна среда, микробите, които попадат върху сухата носна лигавица, излагат тялото на риск от инфекция. Важно е да знаем, че във влажен въздух вирусите се разпространяват по-бавно – може би затова през лятото по-рядко настиваме.
Как се лекува настинка?
Според народната мъдрост при лечение на настинката тя продължава 7 дни, без лечение изчезва за седмица. Наистина, днес няма универсално лекарство за различни вируси. Поради тази причина болният човек като правило се бори със симптоми: хрема, кашлица, висока температура.
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
За целта е полезно да правите гаргара с топла солена вода: половин чаена лъжичка сол на 150 ml вода. Изплакнете трябва да бъде в продължение на 30 секунди 3 пъти на ден - това ще облекчи болката и ще облекчи възпалението.
Лекар: При грип или настинка никога не яжте ТОВА
Лекарите също съветват да не се отказвате от сладолед или сладки бонбони (с ментол или мента) - те имат охлаждащ ефект, временно притъпяват болката. Според съвременните данни студът може да попречи на лигавицата да устои на вируса, така че не трябва да се увличате със студена храна.
Друг известен метод е чай с мед. Напитката ще намали гъделичкането. Медът е ефективен лек за кашлица. Но не е необходимо да приготвяте гореща напитка - това може да влоши болката, а медът губи полезните си свойства и дори освобождава токсично вещество при температура 60-80 градуса.
Тези, които обичат да добавят лимон към чая си, трябва да имат предвид, че той не лекува настинка. Приемането на аскорбинова киселина, както показват проучванията, само леко намалява продължителността на заболяването, почти без да облекчава симптомите. За да "ускорите" лечебния процес, можете да приемате 6-8 g витамин С на ден. Важно е да се има предвид, че дневният прием на аскорбинова киселина е 1 g, така че такова лечение може да доведе до нежелани реакции.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.