Някои механизми не могат да функционират правилно, когато липсват дори много малки елементи. Такъв е случаят и с човешкия организъм и витамините. Въпреки че в сравнение с други органични съединения дневната нужда от витамини е сравнително ниска, трудно може да се говори за правилно функциониране, когато те липсват.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Добър пример за това е витамин В12, който трябва да се осигурява в доза от едва 2,4-2,8 мг дневно, чието недостатъчно количество може да доведе до редица сериозни и неочаквани последици. Какви са свойствата на витамин В12 и как се проявява неговият недостиг?
Витамин В12 - характеристики
Витамин В12 е един от витамините от група В, т.е. водоразтворими съединения, които дават началото на небелтъчните части на ензимите. Ензимите определят протичането на безброй реакции в човешкия организъм, откъдето произтича голямото значение на този витамин за поддържане на непрекъснатостта на метаболитните процеси.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Витамин В12 се нарича още кобаламин, поради наличието на кобалт в структурата му. Интересно е, че той може да се произвежда само от микроорганизми, така че хората не могат да го произвеждат сами и са принудени да си го осигуряват с храната.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В12 съществува в много различни форми, които се променят в организма. В зависимост от конкретната форма витаминът показва различна устойчивост или структура.
Витамин В12 и неговите функции
Витамин В12 е отговорен за синтеза на много различни по структура съединения, като се започне от: червените кръвни клетки, нуклеиновите киселини, през миелиновата обвивка на нервните влакна, до важните невротрансмитери серотонин или допамин.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Бременните жени или тези, които планират да станат майки, трябва да се погрижат да осигурят на организма си правилните нива на кобаламин, тъй като В12 е от съществено значение за получаването на активната форма на фолиева киселина, която е необходима за поддържане на нормалната структура на нервната система на плода, както и за нормално тегло при раждане.
Както вече споменахме, кобаламинът е също така превключващ елемент за ензимите, за да станат активни и да могат да участват в реакции, включително в метаболизма на въглехидратите, мазнините и протеините.
Други свойства на витамин В12 включват: подпомагане на концентрацията, насърчаване на умственото равновесие и доброто настроение, стимулиране на апетита.
Причини за недостиг на витамин В12
Вегетарианците и веганите са особено изложени на риск от недостиг на витамин В12. Според данни на Националния център за обучение по хранене до 90 % от тях могат да бъдат засегнати. Застрашени са също така хората над 50-годишна възраст и пациентите, претърпели чревна операция или страдащи от храносмилателни заболявания, особено състояния, свързани с малабсорбция, като болестта на Крон или целиакия.
Друга причина за недостиг на това хранително вещество може да бъде вроден дефицит на белтъка, отговорен за преноса на витамин В12 в кръвта - транскобаламин, но много по-често някои лекарства или злоупотребата с алкохол са причина за недостатъчните количества на този витамин в организма.
Неподозирани симптоми, че страдаме от недостиг на витамин B12
Симптоми на недостиг на витамин В12
Въпреки че не е задължително симптомите на кобаламинов дефицит да се проявят веднага, понякога те са наистина необичайни и предполагат наличието на комплексни здравословни проблеми. Твърде ниските нива на витамин В12 могат да доведат до:
Бледност и дори пожълтяване на кожата - недостатъчното количество витамин В12 в организма води до нарушения в производството на червени кръвни клетки, което води до мегалобластна анемия.
При лабораторните изследвания, освен намален брой еритроцити, може да се очаква и увеличен MCV - параметър, отразяващ средния обем на червените кръвни клетки; хронична умора - недостатъчният брой червени кръвни клетки се изразява в неадекватен пренос на кислород в организма и следователно в постоянно чувство на умора и слабост; изтръпване на тялото - това се дължи на отклонения в нервната система; стомашно-чревни разстройства - при ниски нива на витамин В12 се появяват диария, запек, гадене, както и загуба на апетит; промени в личността - ако дефицитът на В12 прерасне в анемия, може да изпитате: депресия, раздразнителност, апатия и оттегляне.
При недостиг, продължаващ повече от три месеца, често се наблюдават и психотични разстройства и деменция.
Витамин В12 участва в производството и съзряването на нервните клетки, като недостатъчните количества предизвикват разрушаване на невроните, разположени в мозъчната кора, което се проявява като когнитивна дисфункция; промени във външния вид на езика - при хора с недостатъчно количество кобаламин езикът може да стане уголемен, тъмночервен и гладък; проблеми с равновесието - продължителният недостиг на В12 и свързаните с него увреждания на нервите причиняват проблеми с ходенето, движението и дори нормалната координация; посивяване - въпреки че може да изглежда необичайно, проучвания показват, че недостигът на В12 и фолиева киселина спомага за преждевременното посивяване, което е едно от последствията от анемията и нарушенията на нервната система.
Дефицит на витамин В12 и наддаване на килограми: Има ли връзка?
Треска, замайване и зрителни нарушения също са типични за недостига на витамин В12
Най-известното автоимунно заболяване, проявяващо се като дефицитна анемия, причинена от нарушено усвояване на витамин В12, е пернициозната анемия, известна още като анемия на Адисън-Биермер.
В кои храни могат да се открият високи нива на витамин В12?
Предимно в животинските продукти, например яйца, мляко, месо, особено говеждо и телешко, карантия. В птичето и свинското месо количеството на витамина е по-малко.
Малко количество се съдържа и в маринованите зеленчукови препарати, гъби и ферментирал японски чай. Производителите на продукти на основата на соя ги обогатяват с кобаламин, за да предотвратят недостига му при вегани и вегетарианци.
Ако недостигът на витамин В12 е проблем, който засяга и вас, посъветвайте се с личния си лекар за добавките или посетете квалифициран диетолог.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.