Препоръчителният дневен прием на желязо зависи от възрастта, пола, начина на живот и здравето.
Още: Само с една съставка: Чудотворната вода за отслабване, с която ще влезнете във форма за лятото
Децата се нуждаят от повече желязо, отколкото възрастните: в периода на растеж и формиране на тялото всички полезни вещества се изразходват много по-бързо. Дневната норма зависи от възрастта на детето: 4-8 години - 10 mg, 9-13 години - 8 mg. От юношеството, когато момичетата започват менструация, дневната им нужда от желязо се увеличава.
На възраст 19-50 години жените трябва да получават 18 mg желязо всеки ден, докато мъжете на същата възраст се нуждаят от 8 mg. След менопаузата дневната нужда от желязо на жената е същата като тази на мъжа – 8 mg всеки ден.
Учени: Тези здравословни напитки водят до дефицит на желязо
Още: Нова диета, която предизвика фурор: вода с бамбук
Още: Възможно ли е да прекалим с пиенето на вода? Опасна ли е свръххидратацията?
Понякога човек се нуждае от повече желязо от обикновеното. Необходимо е да се следи нивото на желязо в кръвта по време на бременност и кърмене, бъбречна недостатъчност, язви или стомашно-чревни нарушения, които възпрепятстват нормалното усвояване на минерала. При недостиг трябва да се потърси лекар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10 тайни за красива кожа, които дерматолозите крият от нас
Още: Домашни средства, които ще държат мухите и комарите далеч от вас
Нивата на желязо трябва да се третират особено внимателно от спортистите, тъй като интензивните упражнения могат да разрушат червените кръвни клетки. Вегетарианците и веганите също трябва да следят този параметър, тъй като желязото, получено от растителни храни, не се абсорбира достатъчно.
Това са най-сигурните признаци, че в тялото ни има недостиг на желязо
Излишък на желязо
Още: Сочни като от градината на баба - как да гледаме вкусни домати в градски условия?
Като всяко вещество, големи количества желязо могат да бъдат токсични за тялото. Хормонът хепцидин е отговорен за процеса на регулиране и поддържане на резервите му в баланс. Някои нарушения, които инхибират производството на хепцидин, могат да доведат до минерално отравяне.
В нормално състояние в кръвта циркулира много малко свободно желязо, тъй като е тясно свързано с протеините. Когато се натрупва в клетките, то катализира вредните процеси. Окисляването на мазнините се ускорява, поради което се образуват свободни радикали. Те са кислородни атоми, които имат висока окислителна способност, която уврежда органелите на клетките и техните стени.
Излишъкът от този елемент е много по-рядко срещан от дефицита. Предозирането може да се появи внезапно или да се появи бавно с течение на времето.
Притеснявате се от липса на желязо? Ето как да я установите
Това състояние може да бъде причинено от:
- Отравяне с желязо. Това се случва при предозиране на железни добавки, неконтролиран прием, без да се вземат предвид препоръките на лекаря и резултатите от кръвните изследвания. Еднократни дози до 10-20 mg/kg могат да причинят странични ефекти, а над 40 mg/kg изискват лекарска помощ.
- Наследствена хемохроматоза. Това е генетично заболяване, характеризиращо се с нарушен метаболизъм на желязото и натрупването му в клетките на различни органи.
- Така нареченото африканско претоварване с желязо. Този синдром се причинява от високи нива на желязо в храната или напитките. За първи път е видян в Африка, където домашната бира се вари в железни съдове.
Проявяват се следните симптоми
Ранните симптоми на отравяне с желязо могат да включват коремна болка, гадене и повръщане. Постепенно излишъкът от минерала се натрупва във вътрешните органи, причинявайки сериозни увреждания на мозъка и черния дроб.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.