Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-добрите адаптогени

13 януари 2025, 15:25 часа

Адаптогените са вещества, които могат да намалят негативните ефекти от стреса върху тялото ви. Те могат също да помогнат за подобряване на устойчивостта на тялото ви към стрес и да предложат и други предимства.

Терминът „адаптоген“ е използван за първи път през 1940 г., за да опише определени екстракти на растителна основа, които могат неспецифично да подобрят човешкото тяло.

В днешно време адаптогените се отнасят до набор от естествени и синтетични добавки, които могат да помогнат на тялото да се адаптира към стресови ситуации, като пречат на реакцията на борба или бягство и — на теория — без да причиняват никаква вреда. Те също могат да помогнат за намаляване на риска и въздействието на дългосрочния стрес.

Адаптогените са широко достъпни като добавки, но е най-добре да се консултирате с лекар, преди да използвате растителни или синтетични адаптогени, тъй като те може да не са безопасни за всички.

Какво представляват адаптогените

Адаптогените идват като синтетични или растителни съединения. Те съдържат биологично активни съединения, включително фитохимикали, които могат да бъдат от полза за тялото.

Мощни природни лекове срещу стрес, умора и тревожност

Според първоначалното определение те трябваше да отговарят на три критерия за доверен източник:

Те трябва да са неспецифични и да помагат на организма при различни неблагоприятни условия, като физически стрес или стрес от околната среда.

Те трябва да противодействат на физическото въздействие на стреса.

Те не трябва да нарушават нормалната работа на тялото.

С течение на времето критериите бяха усъвършенствани. През 90-те години някои учени ги дефинират по следния начин: „Адаптогените са естествени биорегулатори, които увеличават способността за адаптиране на факторите на околната среда и избягване на щетите, причинени от тези фактори.“

Какво правят

Хората приемат адаптогени, за да помогнат на телата си да се адаптират към стреса в живота. Адаптогените имат за цел да помогнат на тялото ви да реагира или да се възстанови както от краткосрочен, така и от дългосрочен физически или психически стрес. Някои могат също да повишат имунитета и общото благосъстояние.

Учените казват от, че могат „неспецифично да повишат устойчивостта на човешкото тяло при широк спектър от външни обстоятелства“. С други думи, те могат да ви помогнат да се справите, когато нещата станат трудни.

Някои изследвания показват, че адаптогените могат да се борят с умората, да подобрят умствената дейност, да облекчат депресията и тревожността и да ви помогнат да процъфтявате, вместо просто да се бъркате.

Поддръжниците казват, че адаптогените могат да подобрят цялостното здраве и конкретно да помогнат на хората с:

  • умствената и физическата умора, която може да дойде със стреса
  • болка и възпаление, дължащи се на остеоартрит и ревматоиден артрит (RA)
  • фибромиалагия
  • проблеми със съня

хормонален дисбаланс, който засяга нервната система, например, като произвежда енергията, от която тялото се нуждае, за да използва хранителните вещества по-ефективно

Въпреки че са необходими повече изследвания, някои проучвания предполагат, че някои адаптогени могат да имат противоракови действия.

5 неща, които жените трябва да знаят за ашвагандата

Най-добрите адаптогени

1. Женшен

Женшенът е един добре известен адаптоген, а азиатският женшен се счита от мнозина за най-мощния. При хората е доказано, че Panax ginseng успешно подобрява усещането за спокойствие и някои аспекти на работата на паметта при здрави млади възрастни.

Преглед от 2018 г. установи, че както американският, така и азиатският женшен могат да бъдат жизнеспособни лечения за умора при хора с хронични заболявания.

Интересното е, че множество проучвания върху Panax ginseng са установили, че той не променя директно нивата на кортизола, поне в краткосрочен план, но засяга различни други системи за реакция на стрес, като блокиране на действието на ACTH в надбъбречната жлеза (хормон, който стимулира производството глюкокортикоидни стероидни хормони).

2. Свещен босилек

Наричан още тулси, свещеният босилек е известен в Индия като мощна добавка против стареене. Ползите от свещения босилек отдавна са неразделна част от аюрведичната медицина за подпомагане на лечението на голям брой състояния.

През последните години изследователи от цял ​​свят изследват въздействието на свещения босилек върху тялото. По-конкретно, множество проучвания са проведени при мишки и плъхове, за да се наблюдават неговите имуномодулиращи ефекти и антистресова активност.

Проучване при хора от януари 2015 г. тества ползите за подобряване на когнитивните способности, които се смята, че светият босилек има и установи, че времето за реакция и процентът на грешки се подобряват в сравнение с плацебо.

Има също доказателства, че свещеният босилек може да помогне за предотвратяване на повторна поява на афти, за които се смята, че са предизвикани от стрес, както и други видове язви, като стомашни язви.

3. Ашваганда

Ашваганда често се нарича индийски женшен. Ефектите му върху кортизола, устойчивостта на стрес и вътрешните реакции на стрес са изследвани от десетилетия.

Двойно-сляпо, рандомизирано, контролирано проучване (RCT, считано за „златен стандарт“ на изследване) на 64 субекта установи, че „безопасно и ефективно подобрява устойчивостта на индивида към стрес и по този начин подобрява самооцененото качество на живот“.

Възможно ли е ашваганда да помогне за лечение или забавяне на косопада?

4. Корен от астрагал

Използван в TCM, астрагал (Astragalus membranaceus) е известно, че повишава имунитета и потенциално буферира ефектите от стреса.

Проучванията показват, че тъй като астрагалът е богат на полизахариди, флавоноидни съединения, сапонинови съединения, алкалоиди и други защитни химикали, той има потенциала да лекува различни заболявания, включително много, които засягат имунната система. Доказано е, че поддържа имунната регулация, като например чрез насърчаване на пролиферацията на имунни клетки, стимулиране на освобождаването на цитокини и повлияване на секрецията на имуноглобулин и провеждането на имунни сигнали.

5. Корен от женско биле

Коренът от женско биле може да увеличи енергията и издръжливостта, както и да помогне за засилване на имунната система и поддържа здравето на червата.

Може да повлияе на кръвното налягане и нивата на калий, така че традиционният корен от женско биле обикновено се препоръчва в цикли от 12 седмици, въпреки че това не е така, когато приемате DGL женско биле, което се счита за безопасно за дългосрочна употреба. Хората с хипертония трябва да обмислят използването на други адаптогени.

6. Гъби кордицепс

Кордицепсът е гъбичка с антиоксидантни свойства. Това означава, че богатите на хранителни вещества гъби имат всички предимства на антиоксидантните храни.

Те може да не са адаптогени в класическия смисъл на думата, но всеки има адаптогенни, противотуморни и имуностимулиращи свойства.

По-специално, кордицепсът е наблюдаван за въздействието му върху нивата на кортизола и оксидативния стрес. Например, проучване от 2006 г., включващо използването на прахообразна добавка от кордицепс, установи, че заседналите възрастни мъже имат по-добре регулирани нива на кортизол след индуциран от упражнения стрес и че добавката има свойства против умора.

7. Гъба Рейши

Тъй като действа като „имунен модулатор“, рейши може да помогне за възстановяване на хормоналния баланс, да върне тялото обратно към хомеостазата и да регулира дейността на имунната система. Изследванията показват, че действа като нормализиращо вещество, регулиращо различни клетъчни функции и системи, включително ендокринната (хормонална), имунната, сърдечно-съдовата, централната нервна и храносмилателната система.

Подобрява ли ашваганда здравето на щитовидната жлеза?

8. Куркума

Коренът от куркума (Curcuma longa) е растение, което се използва не само като кулинарна подправка, но и като естествено средство за намаляване на възпалението и засилване на мозъчната функция. Куркуминът е активната съставка в куркумата, отговорна за толкова много от нейните ползи.

Защо куркумата е адаптоген? Някои проучвания предполагат, че може да е ефективен при намаляване на симптомите на депресия поради начина, по който куркуминът влияе върху невротрансмитерната функция чрез мозъчния невротрофичен фактор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес