Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво не бива да се яде при розов лишей?

20 август 2022, 13:00 часа

Розовият лишей, познат още като розов лишей на Жилбер, е кожно заболяване, причиняващо червени или розови люспести петна, главно по горната част на тялото, които изникват постепенно и изчезват сами, задържайки се между 6 и 12 седмици.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Ето мнението на Мануел Рейш, специалист по клинична фитотерапия.

В повечето случаи обиковено възниква по-голямо петно, наоколо му ​​с няколко по-малки. Големите се наричат майчини плаки или ​​маточни петна. Обичайно е да се появи само веднъж в живота, през пролетта или есента - но някои хора могат да развиват петна всяка година, горе-долу по едно и също време. Лечението винаги трябва да се наблюдава и ръководи от дерматолог и има за цел преди всичко облекчаване на симптомите, понеже петната сами обикновено изчезват след време, без да оставят белег.

Вредни храни при наличие на розов лишей.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Храните, които влошават състоянието на болния, са следните: сладкиши, мед, чипс, сода, шоколад, кафе, силен чай, цитрусови плодове, изкуствени хранителни добавки и аромати, алкохол, пушени меса, черен пипер и други подправки, кисели краставички и други мариновани продукти, мазни храни, яйца.

Какво се случва с тялото ни, ако не ни достига витамин В12?

Полезни храни.

Продуктите, които улесняват лечението на розовия лишей, са: каши от натурални зърнени култури, черен или поне пълнозърнест хляб, варено постно месо, картофи, моркови и други зеленчуци.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Симптоми.

Най-характерният симптом на розовия лишей е появата на розово, може и червено петно ​​с големина между 2 и 10 см, което се придружава от по-малки петна около него и сърбеж. Появата и оформянето на петната може да трае до 2 дни. Има случаи, при които може да изникнат и други симптоми, например, треска с температура над 38º, болки в стомаха, в ставите и главоболие, неразположение и загуба на апетит. Кожните промени трябва да се следят и преценяват от дерматолог, за да се определи точно проблемът и да се започне лечение, подходящо за всеки отделен случай.

Какво причинява розовия лишей?

Все още не е открита конкретна причина за появата му, но е възможно да се провокира от вирус, който предизвиква лека инфекция на кожата. Обаче няма случаи този вирус да се предава от човек на човек, следователно заболяването не е заразно. Хората, които са най-застрашени да развият розов лишей, са жени под 35-годишна възраст, но също това може да се случи както на всеки човек, така и на всяка възраст.

Всичко, което трябва да знаем за обривите по тялото

Лечението.

Розовият лишей обикновено се изгубва от само себе си след приблизително 6 до 12 седмици. Ако почувствате сърбеж или дискомфорт, вашият дерматолог може да ви препоръча лечение с някое от следните средства:

- омекотяващи кремове, които дълбоко овлажняват кожата, ускоряват заздравяването и успокояват раздразнението;

- кортикостероидни кремове, които намаляват сърбежа и ограничават подуването на кожата;

- противоалергични лекарства; прилагат се главно, ако сърбежът пречи на съня;

- ако симптомите не се подобрят с тези начини на лечение, е възможно лекарят да препоръча UVB-лъчи, при което засегнатата област на кожата се излага на специално осветяване.

При някои хора изчезването на петната може да трае над 2 месеца, като обикновено не остава никакво петно или белег по кожата.

Какво не бива да прави болният?

Ако получите розов лишей, не се мийте с гореща вода – най-много с топла. Не използвайте сапун. След миене не търкайте с кърпата, а само потупвайте! Не разранявайте и не чешете петната (за да не се увеличават). Не трябва да приемате антибиотици по собствено решение. Не бива да правите слънчеви бани, нито да посещавате солариум. Ако обривът не изчезва над 2 месеца, се консултирайте със специалист-дерматолог!

Внимание! Статията е информативна и не може да служи за самолечение. Съветвайте се с лекар!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес