Защо винаги да накисваме бадемите? Всеки трябва да знае това!

06 април 2025, 19:36 часа

Бадемите са сред най-полезните ядки, богати на витамини и хранителни вещества. Желателно е хората, които се придържат към здравословен начин на живот и балансирано хранене, да ги включват в менюто си редовно. В бадемите се съдържа голямо количество витамин Е, омега-3 мастни киселини, протеини и диетични фибри.

Повечето диетолози и специалисти по хранене са на мнение, че бадемите са следващата суперхрана и това се дължи основно на невероятния хранителен профил на ядката.

Още: Защо суровите бадеми накиснати във вода са много по-полезни

Заради богатото си съдържание на белтъчини, бадемите ще ви заредят с манган, който регулира кръвната захар и помага за укрепването на костите. Яжте ги редовно, ако имате проблеми с кръвното налягане. Ядката е способна да подпомогне функцията на мускулите и нервите.

Когато обаче става въпрос за това дали да консумираме бадемите сурови или предварително да ги накисваме във вода, не говорим за вкус и предпочитания, а за избор на по-здравословен вариант.

Как е правилно да се накисват бадемите?

Накисването е първата стъпка преди да поникнат семената, когато те биват засаждани в почвата. Когато ядката бъде потопена във вода и се остави за известно време, тя активира всичките си хранителни вещества.

Още: Лекар: Бадеми - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Това е и причината да накисваме бадемите във вода, както и останалите ядки. Накиснатите бадеми помагат не само за храносмилането, но и се подобрява вкусът на ядката. Променя се и нейната структура и по този начин се улеснява дъвченето.

Важно е да се отбележи, че бадемовото масло абсорбира водата и става по-меко. Това е полезно за малките деца и възрастните, които е препоръчително да избягват трудните за дъвчене храни.

Ще споменем още, че ядките имат ензимни инхибитори, които пък им пречат да поникнат в по-сухи условия. В тях се съдържа и фитинова киселина, която може да ги превърне в трудни за смилане от тялото ни.

Още: Лекар: Бадемово или краве - кое мляко е по-полезно за здравето ни

Ползи от накиснатите бадеми

Меките бадеми са по-лесни за смилане и така се увеличава количеството хранителни вещества, които тялото абсорбира от ядката. Винаги, когато използвате бадемите за направата на хляб, кифли, торти и други сладкиши, ги накисвайте предварително, защото по този начин ще улесните разбиването им.

Нужно е да потопите шепа бадеми в половин чаша вода. Оставете ги така за около 8 часа, след което отлейте водата, отделете обелката и съхранявайте ядките в хладилник. Така те ще останат свежи за седмица.

Защо е важно да консумираме бадеми?

Още: При печене на бадеми - ето кои тънкости трябва да знаем

Бадемите са пълни с антиоксиданти

В тях се съдържа витамин Е, който се грижи за здравето на кожата и косата. Антиоксидантите освобождават тялото от стреса на свободните радикали, които са виновници за редица болести.

Бадемите се грижат за лошия холестерол

Заради комбинацията си от фибри, протеини и мононенаситени мазнини, ядките се грижат за намаляване на лошия холестерол. Дават ни ситост за дълго време. В бадемите има много протеини и фибри, които ни даряват с енергия.

Още: Лекар: Бадеми - как влияят на пикочната киселина

Ако похапвате половин шепа бадеми между закуската и обяда, ще спомогнете за контролирането на апетита и ще приемате по-малко калории не само през следващото хранене, но и до края на деня.

Регулират кръвната захар

Най-вероятно това се дължи на съчетанието между някои специфични хранителни вещества, които са открити в ядките, като магнезий, протеини и фибри.

Още: Какви грешки се допускат при печенето на бадеми

Богат източник на магнезий

Около 30 г бадеми съдържат приблизително 76 мг магнезий – вещество, което е важно за почти всички функции в организма. Една от тях е укрепването на имунната система, поддържане на добър пулс и грижа за здравето на костите.

Бадемите са заместител на месото

Без значение дали сте вегетарианци или се стараете да намалите консумацията на месо, бадемите са чудесен избор. Ядките съдържат ненаситени мазнини и лесно могат да се превърнат в заместител на месото.

Статията има само информативна цел, не замества консултацията с лекар, нито балансираното хранене.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес