Есента е времето на настинките, които най-често причиняват хрема, неприятно дразнене и болки в гърлото. Много хора веднага започват да си правят гаргара с билкови отвари, антисептици или солена вода. Но полезно ли е това?
Много от нас не приемат настинките на сериозно, мислейки си само за запушен нос или възпалено гърло. Можете да пиете нещо горещо, да изплакнете носа си и да направите гаргара - и всичко ще изчезне. В повечето случаи това се случва, имунната система се справя сама, просто трябва да изберете правилните средства, за да облекчите състоянието си, бързо да премахнете възпалението във фаринкса, за да не почувствате болезнена сухота, дискомфорт и болка.
Отоларингологът Екатерина Приказа разказа повече за това с какво можете да правите гаргара и какво не трябва да използвате.
Ако искате да излекувате за часове червеното гърло, правете гаргара с тези 2 съставки от кухнята
Защо ме боли гърлото?
„Основната причина е грипния вирус и други респираторни вирусни инфекции, обостряне на хронични УНГ заболявания, предимно тонзилит, възпаление на сливиците“, обяснява лекарят.
Възпалено гърло може да се появи и заради заболявания на носа като синузит. Причината е слуз, която се стича по задната част на гърлото.
„Понякога причината са заболявания на стомашно-чревния тракт“, продължава лекарят. Да, възпалено гърло може да се появи със силни киселини или оригване. Но хората, които страдат от тези заболявания, са добре запознати с проблема си.”
Ако имате зачервено гърло, направете си гаргара с тези две съставки от кухнята
Кога да правите гаргара?
Гаргарата не е панацея при лечението на заболявания, характеризиращи се с болки в гърлото. Нито фармацевтично лекарство, нито разтвор на сода не са в състояние да излекуват грипа, още по-малко бактериална инфекция. Но е полезно да ги използвате за борба с болестта на „местно ниво“.
Гаргарата почиства лигавицата на гърлото от натрупвания на бактерии и вируси, като по този начин помага на тялото да се възстанови по-бързо. Освен това, облекчават самата болка и състоянието на човека, особено когато е важно да влезе по-бързо във форма и да премахне дразнещия фактор.
Народни средства: могат ли да се използват?
За гаргара при болки в гърлото могат да се използват народни средства като отвара от лайка, физиологичен разтвор и сода, казва лекарят. Всички тези продукти имат антисептичен ефект, така че принципът на действие тук е подобен на фармацевтичните лекарства. Друго нещо е, че трябва да правите гаргара с тях много често, до пет пъти на ден. Това трябва да се обмисли, ако решите да дадете предпочитание на народните средства.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.