Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да направим, ако страдаме от паник атаки?

07 май 2022, 15:37 часа

Тревожността е сред най-често срещаните психично-здравни проблеми на съвремието и се поражда при надценяване на потребността от сигурност – обикновено се преувеличава опасността при дадена ситуация, а възможностите да бъде тя поставена под контрол се подценяват и дори се отричат. Когато се преживява тревожност, налице са: обезпокоителна, силна емоция, съпроводена с характерни телесни симптоми. Вниманието на индивида е концентрирано практически изцяло върху източника на тревожност, така че обработването на каквато и да е друга информация е блокирано. Парадоксът е, че проблемът не е в това, за което хората се тревожат, а във факта, че изобщо се тревожат…

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Паник атака

Най-честата проява на тревожно разстройство се явява т.нар. „паник атака“, която се характеризира с неочаквани и повтарящи се периоди на силен страх, придружен от физически симптоми (болка в областта на гърдите, сърцебиене, задушаващо чувство, проблеми във вестибуларния апарат, коремен дискомфорт). Към тези симптоми следва да се добавят: виене на свят, изпотяване и студени тръпки, треперене в крайниците, чувство за изтръпване, страх от смъртта или/и страх от полудяване, деперсонализация (усещане, че човек наблюдава сам себе си отстрани). Заобикалящата действителност изглежда нереална и неконтролируема…

Контролирайте паник атаките си, не оставяйте те да ви контролират

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Съвременни изследвания водят до заключението, че фиксирането на съзнанието върху предизвикващи тревога и страх мисли или/и твърдения, насочени към индивида или/и заобикалящата го среда и случващите се събития, провокира появата на начални пристъпи на паническа атака, като рискът те да се повторят е по-голям при индивиди, които често попадат в стресови ситуации и бързо се уморяват поради слабата си нервната система. На пристъпи по-често са подложени мнителни и хиперчувстителни хора.

В тревожно състояние, което заплашва да премине в паническо, е желателно да се изключи влиянието на редица фактори, стимулиращи нервната система, като консумирането на алкохол, кафета пушенето на цигари или/и „трева“ Препоръчително е да се отвори файл (да се води дневник), в който да се отбелязва всичко, което тревожи съзнанието, след което да се подложат на критичен анализ отрицателните фиксации.

Какво отключва паник атаките и как да ги познаем

Тук е уместно индивидът да си зададе и отговори на въпроса дали, когато е постъпил по определен начин при дадена ситуация, действително е съществувала реална опасност да последват силно негативни за него събития. Ако обективният отговор е отрицателен, то човекът е бил (и още е вероятно) под влиянието на силно стресираща паник атака. В такъв случай е необходимо волево пренасочване на вниманието от блокиращите съзнанието „черни мисли“ – към обикновените околни предмети, които следва да бъдат гласно назовавани и преброявани старателно.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем

В случай на паник атака от съществено значение е възстановяването на нормално дишане, като въздухът се поема бавно и дълбоко и се издишва сравнително бързо и докрай. Такъв дихателен режим е характерен при някои източни практики за релаксиране и медитация, чието ежедневно изпълнение е гаранция за пълноценен живот без измислени страхове и ненужни лекарства. Важно е да се осъзнае, че паник атаките подлежат на лечение, от тях не се губи разсъдъка и не се умира. Това е временна реакция на организма с относително къса продължителност.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес