Лененото семе е много богато на фибри и се използва за естествено слабително средство, понеже увеличава обема на изпражненията и насърчава естествените движения на червата – така спомага за предотвратяване и облекчаване на запека.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Д-р Карла Леал ни разказва тук и за други негови здравословни свойства.
Лененото семе съдържа омега 3, витамин Е и магнезий - хранителни вещества с релаксиращи и противовъзпалителни свойства, които разширяват кръвоносните съдове и намаляват възпалението на артериите - така помага за предотвратяване на рискове от високо кръвно налягане, атеросклероза и инфаркт. Може да се добавя към ориз, кисело мляко, сокове, салати, а също в торти, хляб, палачинки и бисквити.
За какво помага изключителното много лененото семе?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Ползи за здравето от ленено семе
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Редовната консумация на ленено семе осигурява няколко ползи за здравето.
1. Облекчаване на запека
Тъй като е богато на неразтворими фибри, които увеличават обема на отработените вещества и улесняват естествените движения на червата, лененото семе улеснява елиминирането на изпражненията.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
2. Поддържа здравето на очите
Лененото семе съдържа лутеин и зеаксантин - каротиноиди с антиокислително действие. Те предпазват ретината на очите от ултравиолетовите лъчи на слънцето и от синята светлина, излъчвана от устройства като компютри и мобилни телефони. Така предотвратява появата на катаракта и диабетна ретинопатия.
3. Контролира нивата на глюкозата
Със своето изобилие на фибри лененото семе забавя усвояването на захарта от храната. Това помага за контролиране на кръвната захар, като по този начин предотвратява инсулиновата резистентност и диабета.
4. Понижаване на холестерола и триглицеридите
Ленените фибри намаляват абсорбцията на мазнини от храната в червата, намаляват холестерола и триглицеридите в кръвта.
5. Помощ при отслабване
Лененото семе удължава усещането за ситост, стимулира по-малкото ядене през деня – така улеснява загубата на тегло.
6. Профилактика на сърдечно-съдови заболявания
Лененото семе съдържа омега-3, селен, омега-6 и витамин Е - хранителни вещества с антиокислителни и противовъзпалителни свойства. Така се заздравяват артериите и предотвратяват възпаленията, като се профилактират високо кръвно, инфарктът и атеросклероза.
7. Предотвратяване на рак
Фибрите, присъстващи в лененото семе, служат като храна за добрите бактерии в червата. Така се намаляват възпаленията и се поддържа балансирана чревна флора.
8. Превенция на остеопорозата
Фосфорът, калцият и магнезият, които участват във формирането и поддържането на здравето на костите, предотвратяват остеопороза. Понеже изобилства с калий, който неутрализира излишната киселина, лененото семе повишава рН на организма. Така намалява елиминирането на калций чрез урината и по този начин се профилактира остеопорозата.
9. Поддържа здравето на мозъка
Лененото семе съдържа омега-3 - вид здравословна мазнина с антиокислително и противовъзпалително действие. Тя подобрява функционирането на невроните, поддържа здравето на мозъка и помага за запазване на паметта, за преодоляване на трудности в логическото мислене и действа против болестта на Алцхаймер.
Накисване на ленено семе - какви огромни ползи носи!
10. Облекчава тревожност и депресия
Понеже съдържа триптофан - аминокиселина, участваща в производството на серотонин, лененото семе помага за подобряване на настроението и по този начин противостои на тревожността и депресията.
Важно е да запомните, че за да получите ползите от лененото семе, се препоръчва да поддържате здравословна и разнообразна диета и да практикувате физическа активност.
Как да консумирате?
Купувайте ленено семе под формата на брашно или го смилайте у дома си, защото червата не могат да усвоят всички хранителни вещества от цялостното ленено зърно. То има лек вкус и може да се добавя към ориз, кисело мляко, сокове, салати, а също така да се използва в хранителни изделия като торти, хляб, палачинки и бисквити.
Препоръчителното количество е 1 супена лъжица на ден. Прекаляването може да причини запек, диария, газове или подуване на корема.
Внимание! Статията е предназначена само да даде информация без препоръки. Не се занимавайте със самолечение и непременно се обръщайте към медик-специалист!