Какво е глюкоза
Глюкозата е проста захар или монозахарид. Това е предпочитаният източник на енергия на базата на въглехидрати за вашето тяло. Монозахаридите са съставени от една единствена единица захар и следователно не могат да бъдат разделени на по-прости съединения.
В храните глюкозата най-често се свързва с друга проста захар, за да образува полизахаридни нишестета или дизахариди, като захароза и лактоза.
Често се добавя към преработени храни под формата на декстроза, която се извлича от царевица или пшеница.
Лекар: Каква е най-честата причина за високата глюкоза на гладно?
Глюкозата е по-малко сладка както от фруктозата, така и от захарозата.
Какво е фруктоза
Фруктозата или „плодовата захар“ е монозахарид като глюкозата. Намира се естествено в плодовете, меда, агавето и повечето кореноплодни зеленчуци. Освен това, обикновено се добавя към преработени храни под формата на царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза.
Фруктозата се добива от захарна тръстика, захарно цвекло и царевица. Царевичният сироп с високо съдържание на фруктоза се прави от царевично нишесте и съдържа повече фруктоза, отколкото глюкоза, в сравнение с обикновения царевичен сироп.
От двата вида захари фруктозата има най-сладък вкус, но има най-малко влияние върху кръвната ви захар.
Те се усвояват и усвояват по различен начин
Вашето тяло смила и абсорбира монозахаридите и дизахаридите по различен начин.
Тъй като монозахаридите вече са в най-простата си форма, те не трябва да се разграждат, преди тялото ви да може да ги използва. Те се абсорбират директно в кръвния поток, предимно в тънките черва.
От друга страна, тялото ви трябва да разгради дизахаридите като захарозата до прости захари, преди да ги абсорбира.
След като захарите са в най-простата си форма, те се метаболизират по различен начин.
Усвояване и използване на глюкоза
Глюкозата се абсорбира директно през лигавицата на тънките черва в кръвта ви, която я доставя до клетките ви. Тя повишава кръвната захар по-бързо от другите захари, което стимулира отделянето на инсулин.
Лекар: Подробна интерпретация на показателите в пълната кръвна картина
Инсулинът е необходим, за да навлезе глюкозата в клетките ви. Веднъж попаднала във вашите клетки, глюкозата или се използва веднага за създаване на енергия, или се превръща в гликоген, който да се съхранява в мускулите или черния дроб за бъдеща употреба.
Вашето тяло стриктно контролира нивата на кръвната ви захар. Когато станат твърде ниски, гликогенът се разгражда до глюкоза и се освобождава в кръвта ви, за да се използва за енергия.
Ако няма налична глюкоза, вашият черен дроб може да произвежда този вид захар от други горивни източници.
Усвояване и използване на фруктоза
Подобно на глюкозата, фруктозата се абсорбира директно в кръвния поток от тънките черва. Тя повишава нивата на кръвната захар по-бавно от глюкозата и не изглежда да повлиява незабавно нивата на инсулин.
Въпреки това, въпреки че фруктозата не повишава кръвната Ви захар веднага, тя може да има по-дългосрочни отрицателни ефекти. Вашият черен дроб трябва да преобразува фруктозата в глюкоза, преди тялото ви да може да я използва за енергия.
Консумацията на големи количества фруктоза при висококалорична диета може да повиши нивата на триглицеридите в кръвта.
Прекомерният прием на фруктоза може също да повиши риска от метаболитен синдром и неалкохолна мастна чернодробна болест.
Фруктозата в преработените храни може да е най-лошата за здравето
Вашето тяло превръща фруктозата в глюкоза в черния дроб, за да я използва за енергия. Излишната фруктоза от преработени храни и напитки натоварва черния ви дроб, което може да доведе до редица метаболитни проблеми.
Естествено получената фруктоза от плодове не е свързана със същите отрицателни последици за здравето. Плодовете не съдържат същата комбинация от глюкоза и фруктоза, която съдържа широко използваната изкуствена съставка високофруктозен царевичен сироп.
Освен това, ползите за здравето от консумацията на плодове надвишават всички потенциални отрицателни ефекти от естествената фруктоза, предвид високото съдържание на фибри и витамини, минерали и антиоксиданти, открити в плодовете.
Как работи и какви са предимствата на непрекъснатия монитор за глюкоза?
Няколко проучвания са показали вредните ефекти на царевичния сироп с високо съдържание на фруктоза. Те включват инсулинова резистентност, диабет тип 2, затлъстяване, мастно чернодробно заболяване и метаболитен синдром.
В едно 10-седмично проучване хората, които пият подсладени с фруктоза напитки, имат 8,6% увеличение на коремните мазнини, в сравнение с 4,8% при тези, които пият подсладени с глюкоза напитки.
Друго проучване установи, че докато всички добавени захари могат да увеличат риска от диабет тип 2 и затлъстяване, царевичният сироп с високо съдържание на фруктоза може да бъде най-вреден.
Нещо повече, доказано е, че фруктозата повишава хормона на глада грелин и може да ви накара да се чувствате по-малко сити след хранене.
Тъй като фруктозата се метаболизира в черния ви дроб като алкохола, някои доказателства сочат, че тя може да бъде по подобен начин пристрастяваща. Едно проучване установи, че той активира пътя на възнаграждението в мозъка ви, което може да доведе до повишено желание за захар.
Глюкозата и фруктозата са прости захари или монозахариди. Вашето тяло може да ги абсорбира по-лесно от дизахаридната захароза, която първо трябва да се разгради.
Добавената фруктоза може да има най-негативните ефекти върху здравето, но експертите са съгласни, че трябва да ограничите приема на всички видове добавена захар.
Не е необходимо обаче да се ограничават естествените захари в плодовете и зеленчуците.
За да си осигурите здравословна диета, яжте пълнозърнести храни, когато е възможно, и запазете добавените захари за случайни специални лакомства.