Страшната история зад израза: "Не ми прави мечешка услуга"

17 април 2025, 20:23 часа

Мечките (лат. Ursidae ) са бозайници от семейство Хищни ( Carnivora ). Те са най-младото семейство месоядни, еволюирали преди около 50 милиона години от общ прародител, наречен Ursavus elemensis, който е бил с размерите на лисица. Днес в науката се приема, че има осем вида мечки, като е имало и девети, пещерната мечка, която е изчезнала през последния ледников период.

Скочил върху нея: Полярна мечка рани мъж в Канада (ВИДЕО)

Кафявата мечка обитава огромните пространства на Европа, Азия и Северна Америка, северната мечка живее около Арктика, черната мечка все още съществува в Северна Америка, очилатата мечка в Южна Америка, докато хималайската, малайската, ленивата мечка и голямата панда живеят в Азия.

Твърди се, че в Африка е имало мечки (намерени са кости), но не са останали живи екземпляри.

Още: Знаете ли кое животно яде сапун?

Мечката е силно, едро животно с тежко тяло, масивна глава, малки уши и опашка, мощни зъби и отлично развити сетива. Достига до два метра височина и до 300 килограма тегло. Тя може да надуши храна от над километър. Когато бяга, тя достига скорост от 50 километра в час. Яде голямо разнообразие от храни, от месо до плодове, мед и риба. Има големи, неприбиращи се нокти и може да се катери по скали и дървета. Може да ходи за известно време на задните си крака - и това изглежда е коренът на широко разпространеното международно вярване, че това животно е някак си свързано с човека, само че е облечено в луксозна козина с подкосъм, от бяло през всички нюанси на кафявото до черно.

Падна му мечка на главата: Мъж загина при нелеп инцидент във Вирджиния (ВИДЕО)

Сибирските племена я наричат ​​"по-голям брат". Сред индианците мечката също се нарича роднина. Самата дума "мечка" на старославянски и всички живи славянски езици означава "който знае къде е медът".

В ирландските и скандинавските приказки мечката сваля кожата и козината си и се превръща в човек, което Толкин отбелязва и в историята за Сменящия кожата, който приема формата на чудовищна черна мечка, когато е необходимо, само за да се превърне в огромен, силен мъж, веднага щом опасността премине. Градовете и планините в цяла Европа са кръстени на мечки.

Опасно животно, с което шега не бива

Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)

Известен е изразът „да направиш на някого мечешка услуга“, което означава „да му навредиш от добри намерения“. Вук Караджич обяснява произхода на тази поговорка със стара народна приказка. Например, фермер и мечка се сприятелили и се съгласили да вършат цялата тежка работа заедно. Това проработило, докато един ден фермерът не заспал и на лицето му кацнала муха. Мечката, за да прогони една муха, ударила лицето на човека с лапата си. Можете да си представите резултата.

В друг вариант мечката, пак от голяма любов, прегръща мъжа толкова силно – толкова, че му троши костите. Още по-стара поговорка предупреждава, че „мечката е зла за звяра“. Фермерите от древни времена знаят, че това е опасно животно, с което не бива да се шегувате.

Краят на зимата ли е?

Мечката е изключително застъпена в народното и художественото творчество. Детските песни са добре познати, а най-разпространеният мотив от песни и приказки. 

Още: Първи сигнал за нападение от мечка за годината в Смолянско

Значително поверие също е свързано със способността на това животно да предсказва кога ще дойде пролетта. Именно на 15 февруари женската мечка излиза от бърлогата си, където спи зимен сън, и ако е облачно отива да търси храна, защото това означава, че идва пролет. И ако времето е хубаво, то се връща в леговището си, за да продължи да спи, защото зимата ще продължи още шест седмици.

Най-голямото местообитание на този вид е в Карпатите в Румъния. Има разлепени предупреждения за туристите: „Не хранете мечките, те сами ще си помогнат“.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес