Събуждали ли сте се с усещането, че се задушавате? Всъщност по-вероятно е другите около вас да забележат, че страдате от задушаване по време на сън. Мозъкът ни е най-чудният орган. Той ще ни събуди, ако страда от липса на кислород, за да поемем отново въздух и да възстановим ритъма на дишане, но ще е толкова за кратко това събуждане, че няма да го помним.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Другите около нас обаче, ако са будни, ще забележат както спиране на дишането, така и възстановяването му. Звучи страшно? Вероятно наистина изглежда така, но най-вероятната причина за усещане за задушаване на сън е често срещана и не е фатална – сънната апнея.
Какво е сънна апнея?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Обструктивната сънна апнея е най-често срещаното нарушение на дишането, свързано със съня. Причинява многократно спиране и възстановяване на дишането по време на сън. Не е свързана с белия дроб или с жизненоважни органи, а с факта, че мускулите на гърлото се отпуснат и блокират дихателните пътища, като това се случва многократно по време на сън – от 5 до 30 пъти на час в рамките на цялата нощ. Тези мускули поддържат задната част на небцето, известно като мекото небце. Мускулите също така поддържат езика и страничните стени на гърлото. Именно те са в основата на хъркането и сънната апнея. Обикновено сънната апнея се забелязва имено при хора, които хъркат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Малко известни рискови фактори за високото кръвно налягане
Какви са симптомите на сънната апнея – най-честата причината за задушаване по време на сън?
Симптомите са неспецифични. Или поне част от тях трудно могат да бъдат свързани със задушаване по време на сън. Липсата на сексуален интерес например едва ли ще ви накара да се замислите, че страдате от разстройства на съня. Други неспецифични симптоми са умората, депресията, хипертонията. Трудно ще можем да се досетим по тях какъв е проблемът, тъй като са симптоми на десетки заболявания. Други симптоми, по-специфични, които могат да ни помогнат да открием, че страдаме от сънна апнея, са:
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
- Звучно, силно, непрекъснато и системно хъркане по време на сън. На всеки може да се случи да хърка по време на сън – запушен нос, неудобна поза, злоупотреба с алкохол и други могат да бъдат причината за хъркането. Ако обаче хъркането е ежедневно и системно, замислете се дали не става въпрос за сънна апнея.
- Сънливост през целия ден, която не може да бъде свързана с късно лягане или прекалено ранно ставане. Уж сте прекарали в леглото достатъчно часове, а ви се спи и едва държите очите си отворени.
- Главоболие, болки в гърлото сутрин. Към тях можем да прибавим и пресъхналата уста. Това явно ни показва, че сме спали с отворена уста и дишали през нея. Докато хъркаме всъщност.
- Неспокоен сън, чести събуждания, които страдащият може и да не помни.
- Най-характерния симптом, по който се познава сънната апнея, е спиране на дишането с последващо възстановяване. Този симптом обаче е по-вероятно да бъде забелязан от околните, отколкото от самия страдащ. В огромен процент от случаите страдащите изобщо не осъзнават, че имат сънна апнея, че не са спали добре, че са се събуждали и като цяло, че имат проблем. Той се забелязва от околните, не от него.
10 начина, по които сънната апнея може да бъде вредна за вашето здраве
Кои са рисковите фактори за развитие на сънна апнея?
Сред най-застрашените от сънна апнея и съответно задушаване по време на сън са:
- хората в напреднала възраст като мъжете по-често страдат от сънна апнея в сравнение с жените,
- страдащите от проблем с килограмите,
- хората с хронична назална конгестия,
- хората, които са наследствено обременени,
- дамите в менопауза,
- пациентите с диабет,
- пациентите с астма.
Важно е да се консултирате с лекар и да се предприемат своевременни мерки за лечение на сънната апнея, за да избегнете усложнения. За да се предпазите от евентуални усложнения, сред които умора и сънливост, сърдечно-съдови проблеми и др.
Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация.