Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как най-бързо да спрем кашлицата през нощта?

16 февруари 2024, 18:35 часа

Кашлица през нощта може да възникне поради грип, настинка, синузит или респираторни алергии, които стимулират производството на слуз; тя се стича надолу в гърлото, задействайки кашличния рефлекс.

Още: Лекар: Храни полезни за кръвностните съдове на мозъка

Още: Котидж сирене - какво точно представлява

Д-р Флавио Сакаи обяснява същността и решението на проблема. 

Нощната кашлица е защита на организма и нейната основна функция е да елиминира чужди елементи и секрети от дихателните пътища. Тази кашлица е доста неприятна и уморителна, но може да бъде облекчена с прости мерки, като например да отпиете глътка вода и да поддържате къщата чиста.

Въпреки това е важно да се консултирате с оториноларинголог или пулмолог, ако кашлицата е суха и твърде честа или е придружена от други симптоми - треска, изкашляне на кръв или задух, защото те може да сочат нещо по-сериозно, изискващо медицинско лечение.

Още: Помага ли ни черният шоколад да отслабнем

Още: Известната торта три шоколада, за да изненадате гостите си по празниците

Защо кашлицата е по-лоша през нощта?

Кашлицата се влошава през нощта, защото в легнало положение секретите остават в задната част на гърлото, вместо да излизат през носа. Това кара кашличния рефлекс да се активира естествено, за да елиминира слузта, натрупана в гърлото.

Какво да направите, за да облекчите кашлицата през нощта?

1. Пийте вода или чай преди лягане

Още: Мъфини с шоколад, с които ще си оближете пръстите

Още: Традиции за изписване на бебе

Отпиването на глътка вода със стайна температура или на топъл чай преди лягане облекчаване и понякога дори предотвратяване на кашлица през нощта.

Освен това топло мляко, подсладено с мед, също може да бъде добър вариант. То помага за поддържане на топлината на тялото и хидратиране на дихателните пътища, в допълнение към по-бързото заспиване.

Кашлица: Помагат ли наистина билките при заболявания на дихателната система?

2. Избягвайте сухия въздух на закрито

За да запазите въздуха в къщата по-малко сух, се препоръчва да оставите съд с вода близо до вентилатор или климатик. Друга възможност е да намокрите кърпа с топла вода и да я оставите на стол например. Използването на овлажнител за въздух също е полезно; може да се използва за ароматерапия, която успокоява сухата нощна кашлица и добавя приятен аромат.

По-елементарен начин да постигнете същия ефект е да капнете 2 до 4 капки етерично масло по ваш избор в леген, да го напълните с гореща вода и да оставите парата да се разпространи из стаите.

3. Поддържайте жилището чисто

Сухата, дразнеща кашлица обикновено е свързана с някакъв вид респираторна алергия, така че поддържането на дома и работното ви място чисти и организирани може да промени всичко, като успокои кашлицата ви.

Дръжте жилището добре проветрено, отваряйте прозорците, когато е възможно. Премахнете плюшени играчки, завеси и килими. Ежедневно почиствайте с влажна кърпа, без да използвате силно миришещи продукти. Отстранете излишните предмети и хартия, особено под леглата, диваните и над шкафовете. Поставяйте матраците и възглавниците на слънце, когато е възможно. Сменяйте периодично матраците и възглавниците, защото те натрупват прахови акари, които са вредни за вашето здраве.

4. Повдигайте главата и врата си, когато спите

За да облекчите сухата кашлица през нощта, можете да използвате допълнителна възглавница, за да държите главата си повдигната. Това се препоръчва за възрастни, но не е подходящо за малки деца. Може още да използвайте няколко дъски, навита кърпа или няколко книги, за да повдигнете леко главата си.

Защо имаме храчки без кашлица?

Кога да отидете на лекар?

Консултирайте с отоларинголог или пулмолог в следните случаи:

- суха кашлица за повече от 1 седмица или кашлица с кръв;

- зелена или жълта храчка;

- треска;

- болка в гърдите;

- недостиг на въздух или затруднено дишане;

- хрипове в гърдите при дишане;

- възпалено гърло или затруднено преглъщане;

- прекомерна умора.

Също така, трябва незабавно да отидете в спешното отделение, ако получите астматичен пристъп - тъй като това е сериозно състояние, което може да се влоши бързо и да причини усложнения.

Внимание! Статията е само за обща информация. Предпазвайте се от самолекуване и задължително търсете медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес