Противозачатъчните хапчета са сред най-популярните методи за предпазване от бременност. Само в Съединените щати между 2015 г. и 2017 г. около 13,9 процента от жените са използвали противозачатъчни хапчета, които също се наричат орални контрацептиви. Когато се използват правилно, противозачатъчните хапчета са 99,7 процента ефективни за предотвратяване на бременност.
Контрацептивни пластири: как действат и ефективни ли са?
Как работят?
Противозачатъчните хапчета са синтетични стероидни хормони, обикновено състоящи се или от един хормон, прогестин, или от два хормона, прогестин и естроген. Тези хормони потискат освобождаването на фоликулостимулиращия хормон (FSH) и лутеинизиращия хормон (LH) от хипофизната жлеза в женското тяло. FSH и LH обикновено предизвикват освобождаването на естроген от яйчниците, което от своя страна стимулира овулацията - освобождаването на зряла яйцеклетка от женския яйчник. Въпреки това, когато FSH и LH са потиснати, шансовете за овулация и следователно за оплождане от мъжки сперматозоиди са значително намалени. Хапчетата за контрол на раждаемостта, съдържащи само прогестин, също причиняват сгъстяване на слузта в шийката на матката, което прави по-трудно за сперматозоидите да достигнат яйцеклетката в случай, че настъпи овулация.
Въпреки че противозачатъчните хапчета обикновено се използват за предотвратяване на бременност, те могат да се използват и за облекчаване на симптомите, свързани с менструацията. Това е така, защото противозачатъчните хапчета също намаляват нивата на простагландини в тялото. Простагландините са вещества, които карат мускулите на матката да се свиват, предизвиквайки понякога интензивни и болезнени спазми.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.