Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да успокоим сухата кашлица: 3 работещи съвета

18 април 2024, 12:42 часа

Трудно е сами да определите причината за кашлицата, затова е по-добре незабавно да се консултирате с лекар. Но понякога има ситуации, когато няма такава възможност. В този случай трябва да знаете как да успокоите и облекчите кашлицата.

Още: Как се консумират кедровите ядки, за да са най-полезни

Още: Полезно ли е да се яде кората на кивито?

Как да успокоите кашлицата у дома

Кашлицата е защитен механизъм, който помага да се отървете от слузта, храчките и патогенните микроорганизми. Понякога обаче тя може да бъде много мъчителна. Сухата кашлица причинява голям дискомфорт, затова е препоръчително да поддържате устата и носа влажни. За да не страда пациентът от непродуктивна суха кашлица, можете да използвате следните народни методи:

- разтривки на гърдите;
- инхалации с пара;
- използване на средства на основата на билкови отвари и настойки.

Още: 8 полезни растителни храни, които съдържат пектин и имат противовъзпалителни свойства

Още: Сутрешната умора е симптом на тези сериозни заболявания

Инхалациите трябва да се извършват много внимателно. Най-добре е да се използват варени картофи, прополис или етерично масло от евкалипт. Течността не трябва да е прекалено гореща, за да не изгорят лигавиците. Добри отзиви има за използването на небулайзер. Инхалациите могат да бъдат най-прости, на базата на физиологичен разтвор.

Кашлица: Помагат ли наистина билките при заболявания на дихателната система?

Видове кашлица

Съществуват два вида кашлица: суха и влажна. Сухата кашлица е по-трудна за понасяне, придружена от болка в гърдите, повишена температура и болка в гърлото. Освен това при този вид кашлица лечението често се забавя. Мократа, напротив, протича по-бързо поради отделените храчки от бронхите.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 21 декември /валутен калкулатор/

Още: Три витамина, които е опасно да приемате вечер

Също така продължителността на кашлицата е периодична и постоянна. Периодичната е характерна за простудни заболявания, бронхити, остри респираторни вирусни инфекции и други. А постоянната се среща вече при по-сериозни заболявания.

Как да успокоим сухата кашлица през нощта?

С помощта на прости средства можете да спрете пристъпа на суха кашлица през нощта.

Ето и най-достъпните рецепти:

1. Напитка със слънчогледово масло

Съставки: 1: 150 мл силно вряща вода, 2 с.л. слънчогледово олио, малко сол. Можете да минете и без сол, но много хора не харесват вкуса на тази напитка, въпреки че наподобява обикновен бульон. Разбъркайте всичко и пийте на малки глътки.

2. Гоголски яйчен коняк

Състав: един жълтък, 1 с. л. течен мед, 1 с. л. масло и чаша мляко. Разбийте жълтъка, добавете го към млякото, като течността трябва да се разбърква непрекъснато. След това добавете маслото и меда. Изпийте, докато е горещо.

3. Мед с джинджифил

Настържете парче корен от джинджифил. Смесете една чаена лъжичка сок с една супена лъжица мед.

Как да успокоите кашлицата, ако гърлото ви мъчи

Полезно е да изплакнете носа си със солена вода. Водата със сол ще премахне вируса от носоглътката и гърлото. Пиенето също е важно: трябва да пиете много и често. Напитките трябва да са топли.

Полезно е да се пият билкови чайове, мляко с мед. Ако въздухът в помещението е сух, поради това често се появяват болки в гърлото и кашлица. Ако не е възможно да се постави овлажнител, трябва да се окачат мокри кърпи на радиаторите.

Не забравяйте: кашлицата не е заболяване, а симптом на различни болести. Ето защо е необходимо да се отстрани първопричината, като заедно с облекчаването на кашлицата се облекчи и състоянието на пациента.

Няма суха и влажна кашлица, с които често се оперира, има продуктивна и непродуктивна. При острия бронхит например слузта, която обикновено лесно се извежда от организма, става вискозна. Нейното количество се увеличава, създава се тапа, която трябва да се изхвърли.

За целта е необходимо да се втечнят храчките (с помощта на лекарства-муколитици) и да се евакуира натрупаната слуз (чрез кашлица). Не потискайте кашлицата, защото тя е защитна реакция на организма. Когато почистващият механизъм, работещ постоянно в дихателната система, не успее да се справи, се активира кашлицата.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес