Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да сготвите зеленчуците, така че да бъдат максимално полезни?

20 юни 2023, 10:22 часа

Повечето хора смятат, че като приготвят зеленчуците на пара, те ще бъдат по-полезни. Това обаче не е вярно. Същото може да се каже и за суровите зеленчуци. Не всички от тях съдържат повече витамини и минерали, ако не са преминали термична обработка.

Още: Как да си направим сами оцет от нар

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Редица проучвания доказват, че суровото броколи има максимално количество витамин С и сулфорафан, който има противораково действие. Тези две съставки се разграждат по време на термична обработка. Ако обаче решите да сварите броколи, ще ви бъде по-лесно да усвоите каротеноидите – това са растителни пигменти с антиоксидантни свойства, които предпазват очите от ултравиолетова радиация. Ако има топлинна обработка се отделя лутен и така се повишава смилаемостта. Учените са установили, че варенето, готвенето на пара или в микровълнова печка, повишават не само нивата на лутеин, но и на бета-каротин и витамин Е. По време на термична обработка някои полезни фибри могат да бъдат унищожени, но ако пък зеленчуците се консумират сурови, те не се усвояват.

7-те най-здравословни зеленолистни зеленчуци, които ще направят чудеса в с тялото ви

Странно е, че едното приготвяне понякога изключва другото и обратното. Затова е важно да не се придържате към един и същ метод на готвене. Яжте зеленчуците по разнообразен начин – сурови, сварени, пържени, печени на скара, приготвени на пара или в микровълновата, всеки начин е полезен за различните витамини и минерали.

Още: Как да се предпазим от удар от мълния

Още: Ето кои са българските супер храни и какви са техните ползи

Суровите зеленчуци запазват в по-голяма степен водоразтворимите хранителни вещества като витамини от групата В и витамин С, докато готвенето прави някои хранителни вещества по-лесно усвоими.

Някои водоразтворими хранителни вещества попадат във водата по време на варене. За да намалите загубите наполовина, може да варите зеленчуците необелени и да ги обелите след това, както и да използвате по-малко количество вода. А водата, която остане след варене, може да я използвате като бульон или да я добавите към някоя супа. При готвене в микровълнова фурна или на пара се запазват много повече каротеноиди, отколкото при варене.

Летните зеленчуци, които всеки диабетик трябва да яде

Времето за приготвяне на храна също е от значение. Колкото по-дълго време варите или готвите на пара зеленчуците, толкова по-големи количества водоразтворими полезни вещества губят. Затова и приготвянето на храна в микровълнова е добър вариант – става за по-малко време и има по-малко излагане на топлина. Доказано е, че в морковите остават два пъти повече витамин С, когато са приготвени в микровълнова, отколкото когато се варят. Когато приготвяте домати, вие губите витамин С, защото той е доста чувствителен към топлина. За да запазите максимално от него, използвайте зехтин.

Още: Най-добрите храни за детокс след празниците

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 6 януари /валутен калкулатор/

Ако искате да изпечете зеленчуците си, сложете ги за кратко в микровълновата, за да съкратите времето за приготвяне. По време на пържене и задушаване, ако използвате олио, ще повишите значително количеството бета-каротин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес