Разходите за храна са сериозно перо в семейния бюджет. Но знаете ли, че има начин да се храните здравословно и същевременно да харчите по-малко за храна?
Това са триковете, които ще ви помогнат да го постигнете:
1. Направете си меню за седмицата
Планирането на меню за седмицата спестява пари и време. Така ще купите всичко необходимо наведнъж от хипермаркета (където цените са по-ниски) и няма да ви се налага всяка вечер след работа да отделяте време за пазаруване. Освен това ще си спестите и от времето, в което се чудите какво да приготвите за вечеря.
2. Пазарувайте на едро
Съществуват редица продукти с дълъг срок на годност, които консумираме постоянно - например тестени изделия, слънчогледово олио, консерви. Направете списък на тези продукти и ги купете от магазин за търговия на едро.
Искате ли да давате два пъти по-малко пари за храна? Последвайте тези 3 съвета
3. Купувайте храна в големи опаковки
Брашно, тестени изделия, бонбони, ядки и много други хранителни продукти може да се купят в големи опаковки, които със сигурност са по-изгодни от малките.
4. Забравете за полуфабрикатите
Ако се замислите, те всъщност не са по-евтини от месото. Освен това и качеството им не е никак добро. Така, че по-добре е да си купите готова кайма и сами да приготвите желаното ястие.
5. Месо вместо наденица
Колко месо има в съвременните колбаси, може само да гадаем. Освен това цената им не е никак ниска. Любителите на бургерите, просто могат да си купят парче месо, да го изпекат и да го нарежат на филийки.
6. Ден без месо
Диетолозите препоръчват да се яде месо три пъти седмично. Но дори един вегетариански ден, като понеделник например, значително ще подобри физическото ви здраве и ще намали разходите ви за храна.
Не забравяйте, че излишъкът от месо в диетата е директният път към сърдечни заболявания и метаболитни нарушения.
7. Купувайте само сезонни продукти
Сезонните плодове и зеленчуци са не само по-евтини, но и по-вкусни, и по-полезни.
Българите харчат най-много пари за храна
Ако заложите само на тях в менюто си, не само ще консумирате по-малко нитрати и повече витамини, но и ще спестите пари.
8. Направете си сами кисело мляко
Купете си прясно мляко от производител и си направете сами кисело мляко. Не само вкусът му е много по-добър, но и ще спестите пари.
9. Консумирайте филтрирана питейна вода
Купете си филтър (дори обикновена кана ще свърши работа) и спрете да харчите пари за бутилирана вода и още повече за газирани напитки. Инвестирайте в бутилка от стъкло, в която да носите вода навсякъде със себе си. Така ще спестите от разходите за малки бутилки минерална вода, които са много по-скъпи от големите разфасовки.