Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Използването на по-слабата ви ръка е чудесна тренировка за мозъка

19 май 2022, 15:50 часа

Голяма част от хората разчитат главно на едната ръка за извършването на повечето ежедневни дейности - хранене, писане, измиване на зъби и др. Ръката, която доминира, е по-силна, стабилна и сигурна, докато другата играе ролята на помощник. Например някои са свикнали да вършат всичко главно с дясната ръка, а лявата остава на заден план, докато при други доминиращата ръка е именно лявата.

Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него

Още: Вредата от тесните дрехи и обувките на токчета

Около 40 гена определят тези механизми коя ръка ще използвате повече, но освен тях има и други фактори - влияния от културата и околната среда, а понякога и случайност. 

Винаги залагаме извършването на по-важните действия да се случва с по-силната ни ръка, но знаете ли, че съзнателното използване на по-слабата ръка може да развие и подпомогне функциите на мозъка? Експертите потвърждават, че използването на “помощната” ръка вместо доминиращата има редица ползи за здравето на мозъка.

Това е най-добрата закуска за паметта

Още: Болестите, които са предизвикани от негативните емоции

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 26 декември /валутен калкулатор/

Едно от най-трудните и прецизни неща е например да пишем с по-слабата си ръка. Практикувайте това упражнение от време на време, тъй като то се явява чудесна тренировка за мозъка. Неврологът Кристен Уилюмър споделя, че научаването на мозъка да се справя с различни задачи с по-слабата ръка развива мозъчните функции, извежда ни извън зоната на комфорт и кара тялото ни да открива нови начини за справяне със ситуациите. Така се изграждат и допълнителни невронни връзки.

Освен за писане, изпробвайте тази тактика и при миене на зъби, рязане с нож или ножица, хранене, връзване на обувки - всяко действие, което по принцип извършвате с доминиращата си ръка може да се използва в случая.

Използването на по-слабата ръка действа благоприятно и върху психичното и емоционалното ни здраве, а и на когнитивното. По този начин тренираме умението да се справяме с ежедневните предизвикателства, учим се на търпение, потиска се агресията, тревожността, нервността, депресията. Градим самоконтрол. Всичко това е затвърдено от проведени изследвания от 2012 г. Влиянието върху самоконтрола и настроението идва от това, че използването на по-слабата ръка ангажира мозъка да се концентрира повече в дейността, изграждат се нови невронни връзки, които повлияват и на настроението в положителна насока.

Какво се случва с мозъка ни само след една чаша кафе?

Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение

Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме

Относно когнитивните функции, по този начин се регулират емоциите, приема се и се систематизира нов вид, непозната за нас информация, а това води към положително изменение на нашето психично здраве, неговото поддържане и укрепване. 

Използвайте тези на пръв поглед незначителни практики, които обаче имат голямо влияние върху работата на мозъка и нервната система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес