Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли противопоказания от хряна - за какво трябва да внимаваме

23 януари 2025, 11:02 часа

Хрянът е кореноплоден зеленчук, известен със своя остър вкус и мирис. Той съдържа множество съединения, които могат да осигурят ползи за здравето, включително антибактериални и противоракови ефекти.

Хрянът се използва в световен мащаб от хиляди години, обикновено като подправка, но и за медицински цели.

Какво е хрян

Смята се, че хрянът произхожда от Източна Европа. Това е кръстоцветен зеленчук, заедно с горчица, уасаби, зеле, броколи и зеле.

Има дълъг, бял корен и зелени листа. Когато коренът се нарязва, ензим разгражда съединение, наречено синигрин, в синапено масло.

Коренът обикновено се настъргва и консервира в оцет, сол и захар за използване като подправка. Това е известно като готов хрян.

Популярен е и сосът от хрян, който добавя майонеза или заквасена сметана към сместа.

Защо се слага хрян в киселото зеле?

Хрянът често се бърка с уасаби, друга пикантна подправка, често срещана в японската кухня. Това е така, защото „уасабито“, което получавате в повечето японски ресторанти, е наистина паста от хрян, смесена със зелен хранителен оцветител.

Осигурява разнообразие от хранителни вещества

Тъй като хрянът обикновено се яде в малки количества, типичната порция е много нискокалорична, но съдържа няколко минерала и растителни съединения.

Една супена лъжица (15 грама) готов хрян осигурява:

Калории: 7

Протеин: по-малко от 1 грам

Мазнини: по-малко от 1 грам

Въглехидрати: 2 грама

Фибри: 0,5 грама

Той също така може да се похвали с малки количества калций, калий, магнезий, фолат и други микроелементи.

Нещо повече, този пикантен зеленчук е богат на различни здравословни растителни съединения, включително глюкозинолати, които се разграждат до изотиоцианати и могат да предпазват от рак, инфекции и мозъчни заболявания.

Може да предложи ползи за здравето

Дори в малки количества, хрянът осигурява няколко потенциални ползи за здравето.

Може да има противоракови ефекти

Глюкозинолатите и изотиоцианатите в този кореноплоден зеленчук могат да предпазват от рак, като инхибират растежа на раковите клетки, както и насърчават тяхната смърт.

Кога е правилното време да се слага хрян в киселото зеле?

Някои съединения на хряна, като синигрин, могат също да действат като антиоксиданти и да се борят с увреждането на клетките, причинено от свободните радикали. Тези реактивни молекули могат да увеличат риска от заболявания, включително рак, когато нивата в тялото ви станат твърде високи.

Проучвания в епруветка показват, че съединенията от хрян могат да предотвратят развитието на рак на дебелото черво, белия дроб и стомаха.

Нещо повече, пероксидазата, ензим, открит в този корен, помага за активирането и стимулирането на мощно противораково съединение, което е насочено към раковите клетки на човешкия панкреас.

Има антибактериални свойства

Алил изотиоцианат, маслото, което се отделя, когато коренът на хрян се нарязва, може да има мощни антибактериални свойства.

Проучванията показват, че може да се бори с редица опасни бактерии, включително E. coli, H. pylori и Salmonella.

Едно проучване в епруветка отбелязва, че изотиоцианатите, извлечени от корен от хрян, убиват шест вида орални бактерии.

Друго проучване в епруветка установи, че тези изотиоцианати предотвратяват растежа на четири вида гъбички, които могат да доведат до хронични инфекции на ноктите.

Изотиоцианатите могат да се свържат с определени ензими, за да предотвратят растежа на бактериалните клетки, въпреки че точният механизъм не е добре разбран.

Може да подобри респираторното здраве

Известно е, че консумацията на хрян причинява усещане за парене в синусите, носа и гърлото. Поради тази причина често се използва за облекчаване на настинки и проблеми с дишането.

Едно проучване при над 1500 души установи, че добавка, съдържаща 80 mg изсушен корен от хрян и 200 mg настурция, е толкова ефективна, колкото традиционен антибиотик при лечение на остри инфекции на синусите и бронхит.

Как да използвате хрян

Хрянът се използва най-вече като подправка. Обикновено се консумира като приготвен хрян, който се прави от настърган корен, плюс оцет, захар и сол. Сосът от хрян, друга популярна гарнитура, добавя заквасена сметана или майонеза към сместа.

Не е случайно, че наричат тази подправка източник енергия

Тези подправки обикновено се сервират в малки количества с месо или риба.

За да направите свой собствен готов хрян, настържете корена на ръка или в кухненски робот, след което го съхранявайте в оцет. Можете да закупите корена в магазините или онлайн.

Възможни странични ефекти

Има ограничена информация за възможните странични ефекти от консумацията на твърде много хрян във вашата диета или като добавка.

Въпреки това, тъй като хрянът е много остър, вероятно е най-добре да го използвате пестеливо.

Твърде много от този пикантен корен може да раздразни устата, носа или стомаха ви.

Може да е особено притеснително за хора със стомашни язви, храносмилателни проблеми или възпалителни заболявания на червата.

Други чести нежелани реакции на хряна включват:

  • Стомашно разстройство
  • Обилно изпотяване
  • Повръщане (може да е кърваво)
  • Диария
  • Дразнене на лигавицата на устата, гърлото, носа, храносмилателната система и пикочните пътища
  • Кожно дразнене или парене (локално)
  • Забавяне на дейността на щитовидната жлеза (възможно)

И накрая, не е известно дали хрянът е безопасен в големи количества за деца и бременни или кърмещи жени.

Хрянът е кореноплоден зеленчук, известен със своята остра миризма и пикантен вкус.

Неговите съединения могат да осигурят различни ползи за здравето, като борба с рака, инфекции и респираторни проблеми.

Хрянът най-често се консумира като подправка. Добавките се консумират най-добре под ръководството на медицински специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес