За правилното функциониране на имунната система е необходимо адекватно снабдяване с хранителни вещества, включително протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали. От тях зависи функцията на имунните бариери, напр. кожата, секретите, лигавиците и др. За съжаление много хора не се грижат за здравословното хранене и чрез привидно безобидни навици увреждат имунитета си, отслабвайки защитата срещу бактерии, вируси или рак. Кои грешки в храненето нарушават имунната система и могат да увеличат риска от инфекции?
Още: Ползи от морската вода за тялото
Монотонна диета
Често поради липса на време и бързане посягаме към преработените храни, ядем едно и също нещо отново и отново и не разнообразяваме храненето си с питателни ястия. В същото време съдържанието на витамини, минерали, протеини е различно във всеки продукт и недостигът на някой от тези компоненти се изразява в по-лоша работа на имунната система.
Следователно яденето на едни и същи продукти, особено такива с ниско съдържание на хранителни вещества, може да доведе до понижаване на имунитета и повишаване на податливостта към инфекции. Храната трябва да бъде съставена по такъв начин, че да включва всички най-важни съставки.
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Например рибата и яйцата са добри източници на протеини, омега-3 мастни киселини, цинк и желязо; бобовите растения, зърнените храни и пълнозърнестите храни са добри източници на фибри и витамини от група В; а плодовете и зеленчуците осигуряват антиоксиданти за борба със свободните радикали.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Прекалено много захар в диетата
Прекалено голямата консумация на захар, сладкиши, подсладени напитки или сокове не само допринася за наднорменото тегло, затлъстяването или диабета. Излишъкът от захар причинява внезапно повишаване на гликемията в кръвта, а следователно води и до дисфункция на имунните клетки и способността за усвояване на бактериите. Ето защо е най-добре да се откажете от сладкишите или да избирате закуски с малко захар.
Коя кръвна група е с най-силен имунитет - ето какво откриха учени
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Пропускане на закуската
Пропускането на закуската също е пагубен навик, който уврежда имунитета. Отказът от едно от основните хранения може да допринесе за увеличаване на количеството храна, консумирана по друго време, и по този начин за нарушения на кръвната захар.
Както и при излишната захар в храната, това допринася за отслабване на имунните клетки. За закуска е най-добре да се консумират храни, богати на протеини, както и на витамин А и желязо, които укрепват имунитета ни. Добър избор биха били яйцата и храните, богати на витамин С, който увеличава усвояването на желязото (те включват зелени зеленчуци, чушки и портокали).
Липса на пробиотици в храната
Пробиотиците са живи бактериални култури (основно млечнокисели бактерии), които помагат за поддържането на нормалната чревна флора. По този начин те укрепват защитната бариера и подпомагат организма в борбата с инфекциите. Липсата им може да доведе до отслабване на микрофлората и на цялата имунна система. Добър източник на естествени пробиотици са киселите храни (мариновани краставици, кисело зеле), както и кефирът, натуралното кисело мляко или мътеницата. Затова си струва да ги включите в диетата си.
Лекар: 7 основни показателя за отслабен имунитет
Недостатъчно количество вода
Отслабеният имунитет може да бъде причинен и от липсата на достатъчно хидратация. Водата е от съществено значение за правилното функциониране на всяка клетка, за храносмилането, усвояването на хранителните вещества, както и за отстраняването на токсините и вредните метаболитни продукти.
Недостатъчният прием на течности допринася и за намаляване на секрецията на солна киселина, която участва в храносмилането и превръщането на всички вещества в хранителни. Това забавя храносмилането и много вещества мигрират в организма, преди да бъдат усвоени. Там те се разграждат и отравят организма, а следователно имат отрицателен ефект върху имунната система.
Пристрастявания
Имунитетът се уврежда и от стимуланти, напр. пушене, прекомерна консумация на алкохол или кафе (повече от четири чаши на ден) или приемане на упойващи вещества. Тези фактори влошават ефективността на имунните клетки. Освен това големите дози кофеин могат да затруднят заспиването и да насърчат събуждането през нощта. Лишаването от сън също влияе отрицателно върху имунитета и увеличава риска от възпаления в организма.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.