Лечебното гладуване е особено популярно през пролетта: доброволният отказ от твърди храни има за цел да активира самолечебните сили и да намали възпалението в тялото. Ние ви показваме какво трябва да имате предвид.
Терапевтичното гладуване е хилядолетна традиция: дори в древността Хипократ възхвалява гладуването като възможност за лечение на различни заболявания. Днес, почти две и половина хилядолетия по-късно, все повече почитатели на гладуването се кълнат в множеството положителни ефекти на лечебното гладуване за тялото и ума.
Какво е лечебно гладуване
Постенето естествено пречиства тялото, ума и духа. Освен всичко друго, се казва, че гладуването има благоприятен ефект при сърдечно-съдови заболявания, метаболитни нарушения, мигрена, хронични заболявания или болки, за прочистване на червата и – след първоначални промени в настроението – за значително повдигане на настроението ви.
Това вътрешно "пролетно почистване" включва въздържане от твърда храна за ограничен период от време. Това влияе на метаболизма, активира самолечебните сили и намалява възпалението в тялото.
Периодично гладуване: методи и ползи
В зависимост от метода лечението с гладуване продължава между пет и максимум тридесет и пет дни. Лечението на гладно с продължителност седем или повече дни трябва да се извършва само под експертно ръководство. Ако страдате от съществуващи хронични заболявания, стрес или хранителни разстройства, или трябва да приемате редовно лекарства, винаги трябва да се консултирате с лекар или терапевт, преди да започнете лечение с гладуване. Може да планирате шест до осем дни плюс един ден почивка предварително и три дни за възстановяване след това, за да нормализирате хранителното си поведение като разумна минимална продължителност за терапия на гладно. Ако никога преди не сте постили, най-добре е да ограничите първото си гладуване до пет дни.
Как се подготвяте за лечение на гладно
Ако решите да постите у дома, трябва да коригирате графика си съответно и не забравяйте да си вземете почивка по време на гладуването. Това е така, защото почивката и релаксацията са също толкова част от гладуването, колкото и редовните леки упражнения на чист въздух. Трябва да планирате един или два почивни дни, за да се подготвите за действителното лечение на гладно: избягвайте кафе, алкохол и други стимуланти през тези дни и вместо това изберете леки храни като зеленчуци на пара с ориз, картофи или леки салати. За много хора с дългогодишен опит в гладуването прочистването на червата с глауберова или английска сол вечерта преди започване на гладуване е част от ритуала; други предпочитат да се справят без него.
Как гладуването влияе на тялото
Тъй като тялото не получава твърда храна, то започва да черпи от резервите си. В тялото се случва следното:
Първо, тялото разгражда въглехидратите, които се съхраняват основно в черния дроб под формата на гликоген.
Здравен съвет за деня, 11 февруари: Лекар: Това е тайната на плоския корем без гладуване
След това той използва мобилизируеми ензими на храносмилателния тракт, чревни власинки в чревната лигавица, неправилно сглобени (дефектни) ензими и излишен структурен протеин като свои протеинови резерви.
Тялото постепенно разгражда повече мазнини, за да може да използва мастни киселини, глицерол и кетони за енергия.
В началото на гладуването мозъкът използва по-голямата част от глюкозата. По време на гладуване метаболизмът на мозъка преминава към доставка на кетонови тела. Тялото преминава в режим на пестене на протеини, което увеличава процента на изгаряне на мазнини до 95%.
Червата остават на заден план поради липсата на храна. Движенията на червата обикновено започват отново само след прекъсване на гладуването.
Автофагията също започва: тялото разгражда стари, повредени или излишни протеини, мазнини и клетъчни органели. Автофагията поддържа баланса между разграждането на старите и производството на нови клетъчни компоненти, забавя процеса на стареене, предпазва от инфекции и предотвратява различни заболявания.
Какви са страничните ефекти от гладуването
Определено трябва да очаквате странични ефекти по време на лечебното гладуване в резултат на промените в тялото. Най-честите нежелани реакции включват:
- Леки проблеми с кръвообращението
- Втрисане
- Главоболие – често предизвикано от отнемане на кофеин
- Умора през първите няколко дни на гладуване
Може да изпитате и по-тежки нежелани реакции като подагра, повишени нива на пикочна киселина, сърдечна аритмия, стомашни проблеми, рефлукс или други симптоми, особено при по-продължително лечение на гладно. В такива случаи незабавно се свържете с медицински специалист.
Периодично гладуване при жените - какво се случва с хормоните
Гладуването помага ли ви да отслабнете
Постенето не е предназначено основно като диета, а като терапия. Въпреки това загубата на тегло е приятен страничен ефект. Този ефект е от полза особено за тези, които гладуват по-дълго: тялото разгражда коремните мазнини след около две седмици гладуване.
Въпреки това, ако се върнете към нездравословни хранителни навици след гладуване, бързо ще възвърнете това загубено тегло. Дори тези, които се хранят балансирано, трябва да очакват да напълнеят. По време на гладуване тялото преминава в режим на спестяване: има нужда от по-малко калории, за да функционира. Вашето тяло не изключва незабавно спестяващия режим, когато получи повече енергия след гладуване, поради което напълнявате отново.
Имате ли въпроси относно вашето здраве
Ние можем да ви предоставим експертни, персонализирани отговори, независимо дали искате съвет относно храненето и упражненията, как да се справите с диагноза или относно препоръчания курс на лечение. Нашите здравни консултанти ще ви предоставят полезна информация и практически съвети.
Прекратяване на гладуването – как да завършите терапевтично лечение с гладуване
Прекъсването на гладуването означава, че ви е позволено да ядете нещо отново за първи път след лечение на гладно. Важно е да не се връщате веднага към обичайното си ежедневие, а бавно да свикнете тялото отново с нормалната храна. Терапевтите препоръчват да се яде сурова, узряла или варена ябълка за прекъсване на гладуването. Киселинността на ябълката стимулира образуването на стомашен сок. Цялата храносмилателна система спира, когато спрете да ядете храна, и отнема около седмица, за да се върне към пълната си функционалност.
Дайте си достатъчно време, за да прекъснете гладуването: в противен случай можете да очаквате чувство на гадене, повръщане или храносмилателни проблеми. Прекъсването на гладуването е последвано от възстановителни дни, през които тялото бавно свиква отново с твърдата храна. Като правило, фазата на възстановяване е една трета от периода на гладуване – но никога не трябва да бъде по-малко от три пълни дни. По време на възстановителните дни, както и през останалите дни, не забравяйте да ядете леки, нискокалорични храни с ниско съдържание на сол. Идеални са зеленчукови супи, мюсли, приготвени със зърнени люспи, картофи или задушени зеленчуци.