Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Храни полезни за храносмилането, които да хапваме

15 февруари 2025, 13:40 часа

Ако имате проблеми с храносмилането, яденето на определени храни може да помогне за облекчаване на симптомите. Това включва ферментирали храни като кимчи и кисело мляко и богати на фибри храни като тъмнозелени зеленчуци, семена и пълнозърнести храни.

Храносмилателният тракт играе жизненоважна роля за вашето здраве, тъй като е отговорен за усвояването на хранителните вещества и елиминирането на отпадъците.

За съжаление много хора изпитват храносмилателни проблеми като подуване на корема, спазми, газове, болки в корема, диария и запек по различни причини.

Това е чай №1 за добро храносмилане

Някои състояния, като синдром на раздразнените черва (IBS), гастроезофагеална рефлуксна болест (GERD), болест на Crohn, дивертикулит и киселини, могат да ви изложат на риск от по-тежки храносмилателни проблеми.

Въпреки това дори здрав човек може да изпита проблеми с храносмилането поради липса на фибри или богати на пробиотици храни.

Ето 8-те най-добри храни за подобряване на храносмилането.

1. Кисело мляко

Киселото мляко се прави от мляко, което е ферментирало, обикновено от млечнокисели бактерии.

Той съдържа полезни бактерии, известни като пробиотици, които са добри бактерии, които живеят в храносмилателния ви тракт и могат да помогнат за подобряване на храносмилането, като поддържат червата ви здрави.

Докато пробиотиците се срещат естествено в червата ви, увеличаването на приема ви чрез храни като кисело мляко може да улесни храносмилането.

Пробиотиците могат да помогнат при храносмилателни проблеми, като подуване на корема, запек и диария. Освен това е доказано, че подобряват храносмилането на лактозата или млечната захар.

Не всяко кисело мляко обаче съдържа пробиотици. Когато пазарувате, не забравяйте да потърсите „живи и активни култури“ на опаковката.

2. Ябълки

Ябълките са богат източник на пектин, разтворими фибри.

Пектинът заобикаля храносмилането в тънките черва и след това се разгражда от полезните бактерии в дебелото черво.

Той увеличава обема на изпражненията и затова често се използва за разрешаване на запек и диария. Доказано е също, че намалява риска от чревни инфекции, както и възпаление на дебелото черво.

Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

3. Копър

Копърът, растение с бледа луковица и дълги зелени стъбла, се използва за добавяне на вкус към храната.

Съдържанието на фибри в него помага за предотвратяване на запек и подобрява редовността на храносмилателния тракт.

Копърът също съдържа спазмолитично средство, което отпуска гладките мускули в храносмилателния тракт. Това действие може да намали негативните храносмилателни симптоми като подуване на корема, метеоризъм и спазми.

4. Кефир

Кефирът е култивиран млечен продукт, произведен чрез добавяне на кефирни „зърна“ към млякото. Тези „зърна“ са резултат от смесване на дрожди и бактерии с мляко и изглежда имат храносмилателни ползи.

Подобно на пробиотиците в киселото мляко, културите на кефира подпомагат храносмилането на лактозата, като намаляват някои от отрицателните странични ефекти, свързани с непоносимостта към лактоза, като подуване на корема, спазми и газове.

В множество проучвания кефирът причинява увеличаване на здравите чревни бактерии, подобряващи храносмилането, и същевременно намаляване на вредните бактерии.

Консумацията на кефир също се свързва с намалено възпаление в червата, което допълнително подобрява процеса на храносмилане.

5. Семена от чиа

Семената от чиа са отличен източник на фибри, което ги кара да образуват подобно на желатин вещество в стомаха ви, след като бъдат консумирани. Те действат като пребиотик, подпомагайки растежа на здрави бактерии в червата и по този начин допринасяйки за здравословното храносмилане.

Съдържанието им на фибри също помага за насърчаване на редовността на червата и здрави изпражнения.

Лекар: Този плод пречиства кръвта - злато за кръвоносните съдове

6. Комбуча

Произвежда се чрез добавяне на специфични щамове бактерии, захар и дрожди към черен или зелен чай, след което се подлага на ферментация за седмица или повече.

Пренасищането с пробиотични бактерии се произвежда по време на процеса на ферментация, което може да подобри здравето на храносмилането.

Нещо повече, някои изследвания при мишки показват, че комбуча може да допринесе за заздравяването на стомашни язви.

7. Папая

Пищният тропически плод папая съдържа храносмилателен ензим, наречен папаин.

Подпомага по време на храносмилателния процес, като помага за разграждането на протеиновите влакна. Въпреки че не е необходим във вашата диета, той може да подпомогне храносмилането на протеини.

Папаинът може също така да облекчи симптомите на синдрома на раздразнените черва (IBS), като запек и подуване на корема.

Обикновено се използва като основен ензим в храносмилателните добавки поради стомашно-чревния си капацитет.

8. Пълнозърнести храни

Зърната са семена от подобни на трева растения, наречени зърнени култури.

За да бъде класифицирано като пълнозърнесто, то трябва да съдържа 100% от ядрото, включително трици, зародиш и ендосперм.

Популярните пълнозърнести храни, пълни с фибри, включват овес, киноа, фаро и продукти, направени от пълнозърнеста пшеница. Фибрите, открити в тези зърна, могат да помогнат за подобряване на храносмилането по два начина.

Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система

Първо, фибрите помагат за увеличаване на обема на изпражненията ви и могат да намалят запека.

Второ, някои зърнени фибри действат като пребиотици и помагат за храненето на здрави бактерии в червата.

Богатите на фибри храни, като пълнозърнести храни, тъмнозелени зеленчуци и семена от чиа, също играят роля в храносмилането, като помагат на храната да се движи през вашата система по-лесно или бързо.

Ако търсите облекчение от храносмилателните си проблеми, помислете дали да не добавите някои от тези 8 храни към вашата диета.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес