Когато човек спи, умът и тялото му си почиват – затова сънят е от голямо значение за организма. Безсънието, малкото време за спане и позициите по време на сън могат пряко да повлияят върху здравето.
Но има ли универсална, идеална поза за сън? Според оториноларинголога д-р Данило Сгилар, не съществува такава поза, която да е еднакво удобна за всеки човек.
Спането по корем е в състояние да причини болки в гърба, тъй като натоварва гръбначния стълб. При това, тази поза пречи на дишането и го затруднява, защото гръдната кухина е притисната към матрака и лицето е изкривено, което натоварва шийните прешлени. Следователно, това не е идеална поза за сън. Може да поставите възглавница под бедрата и корема, за да облекчите натиска върху врата и гръбнака. Но така или иначе, това е най-малко препоръчителната поза.
Дългото спане може да е опасно за здравето
Спането по гръб също носи неприятния риск да провокира болки в гърба. Това е така, защото естествената извивка на гръбнака остава без опора. Може дори да влоши проблемите на тези, които вече имат лумбална болка. За хора, които поради някаква причина спят по този начин, е препоръчително да използват ниска възглавница, която не натоварва прекалено много мускулите; и, ако е възможно, цилиндрична възглавничка под коленете, за да улеснят адаптацията на бедрата и да намалят въздействието върху лумбалната част на гръбначния стълб. Да не говорим, че позицията може да причини хъркане или да го влоши, ако вече е налице.
Спането настрани е поза, която дава повече почивка на гръбначния стълб, защото не натоварва междупрешленните дискове и ставите. Въпреки това, когато спите на една страна, имате нужда от възглавница, осигуряваща добра опора за пространството между рамото и врата така, че вратът да не се изкриви. Възглавница, която е твърде ниска или твърде висока, ще навреди на тази зона.
Вредно ли е прекаленото спане?
Изследвания показват, че страничната позиция благоприятства системата за прочистване на мозъка – т. нар. глимфатична система, която е бариера пред заболявания като болестите на Паркинсон и Алцхаймер. Има изследвания, които констатират, че тази позиция помага за намаляване на апнеята (спиране на дишане по време на сън).
На която и страна да спим – дясна или лява, си има своите предимства и недостатъци.
Спането, докато сме легнали на лява страна, помага на храносмилането и намалява риска за гастроезофагеален рефлукс. Но спането пък на дясната страна, с присвити крака и възглавница между тях, помага на гръбначния стълб да си почине. Известно е, че за бременните жени е препоръчително да спят на лява страна, понеже така се избягва притискането на вената, отговорна за приток на кръв в посока сърцето.
Вредно ли е да спите на лявата си страна?
Поза „бебе“ (на една страна, с вдигнати колене, притиснати към гърдите) е известна като „анталгична" или противоболкова позиция. Не е подходяща за постоянно спане, но с цел малко гъвкавост на гръбнака не вреди. Ако човекът се чувства добре така, може да задържи тази поза – но тя може да бъде и вредна, ако се прави за дълги периоди, защото в крайна сметка е малко принудена както за гръбначния стълб, така и за дишането, тъй като пречи на дихателните пътища.
Поза „лъжица“ - това е спане на мъж и жена, когато единият е прегърнал другия изотзад. Актът на тази прегръдка повишава нивото на окситоцина, известен още като „хормона на любовта“. Улеснява комфортната релаксация, което спомага за добър нощен сън. Но в този случай трябва да се внимава, защото притиснатата ръка не може да се задържи дълго време в една и съща поза поради тежестта на партньора – и е възможно да се получи вцепеняване поради натиска върху набора от нерви в т. нар. „брахиален сплит" в областта на рамото.