Алкохолната тахикардия се появява по време на празник или сутрин след пиене. Ако пациентът често пие бира или коняк, тогава пристъпите на бърз сърдечен ритъм стават продължителни и измъчват човека през нощта. Причините за заболяване при пиене на алкохол са токсичните ефекти на алкохола върху цялото тяло. Мозъкът, сърцето и черният дроб са особено засегнати.
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Под въздействието на етиловия алкохол хормонът адреналин се превръща в норепинефрин и провокира вазоконстрикция. Кръвното налягане на човек се повишава и сърдечната честота се ускорява. При някои пациенти сърдечният ритъм е нарушен. Тахикардията от махмурлук се причинява от ефекта на продуктите на разпадане на етанол и интоксикация върху тялото. Ако симптомите са леки при пиене на коняк, клиничната картина се влошава сутрин.
В резултат на отравяне функционирането на стомашно-чревния тракт се нарушава и натоварването на черния дроб се увеличава. Поради това възниква дефицит на витамини от група В, което нарушава смяната на фазите на свиване и отпускане на миокарда. Най-тежкото състояние възниква при човек след тежко пиене.
Разрешено ли е да се пие алкохол?
Още: Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим
Тахикардия и алкохол са несъвместими неща. Дори умерените дози могат да причинят сериозна вреда на здравето. Това важи особено за онези хора, които винаги изпитват сърцебиене след пиене на алкохол.
Ако на човек му е трудно да не пие, трябва да намалите количеството, което пиете, или да пиете по-малко силни напитки.
Защо получаваме сърцебиене вечер - ето каква грешка правим
Можете да намалите ефекта на токсина върху сърдечния мускул, като се придържате към следните правила:
Още: Орех пекан – какви са неговите невероятни ползи и свойства
Още: Как се приготвя отвара от розмарин за коса
· Алкохолът трябва да се консумира добре.
· Не можете да пиете, когато сте гладни.
· Не можете да лекувате стреса с алкохол.
Хората, които приемат сърдечни лекарства, трябва стриктно да контролират количеството алкохол, което пият.
Дейността на сърдечния мускул по време на приема на алкохолни напитки значително се влошава, поради което се казва, че съвместимостта на сърдечните патологии с пристрастяването към такива напитки е невъзможна.
Алкохолът засяга сърцето по следните начини:
· провокира рязък скок на кръвното налягане;
· провокира увеличаване на сърдечната честота;
· може да доведе до развитие на нарушения на сърдечния ритъм.
Всички тези фактори заедно пречат на нормалното кръвообращение в тялото, което нарушава кръвоснабдяването на всички органи и тъкани.
Кислородният глад отключва каскада от патологични процеси в целия организъм, като особено зле се отразява на мозъка и сърцето.
Ако алкохолът се приема систематично и дълго време, ще настъпят необратими промени в сърцето: размерът му ще се увеличи, мускулът вече няма да се разтяга напълно, става отпуснат.
Ако човек преди това е имал склонност към ритъмни нарушения, тогава алкохолът значително влошава патологията и дори в малки дози е вреден. Ето защо категорично не съветвам хората с исхемична болест на сърцето, постинфарктна кардиосклероза и други тежки миокардни заболявания с тежък дефицит да пият алкохол дори в малки количества.
10 техники, с които ще спрете сърцебиенето за по-малко от минута
Ако при здрав човек временна промяна в сърдечната честота след пиене на силна напитка остава незабелязана, тогава при пациент с атеросклероза вероятността от развитие на инсулт или инфаркт се увеличава многократно. Патологията се влошава от кислородния глад, изпитван от централната нервна система, и се нарушава регулирането на функционирането на жизненоважни органи - мозъка, черния дроб, бъбреците, белите дробове.
Злоупотребата с етанол, дори при липса на видими заболявания, след известно време ще доведе до смущения във функционирането на органи и системи, като първо ще пострада миокардът и мозъчната тъкан. И една от типичните прояви на отклонение е тахикардия или аритмия.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.