Магданозът е една от най-обичаните зелени подправки. Почти не съществува човек, който да не го добавя към салатата си. Той я дарява с необикновен аромат и я прави много по-вкусна. Растението си е проправило път в кулинарията в десетки страни по цял свят.
Малцина обаче са наясно с това кога не бива да го консумираме. Днес сме решили да споделим с вас любопитни факти за магданоза, които могат да ви предпазят от сериозни последици, свързани със здравето ви.
Кога никога да не ядем магданоз
Ако забележите дребни петна по магданоза, това значи, че той не е годен за консумация. Това е една широко разпространена болест. Наричат я кафяви листни петна или бели листни петна. Тази болест представлява множество ръждиви петънца по листенцата на растението. Ако нападението от нея е много осезаемо, листата може изцяло да загният.
Тази болест е най-разпространена през втората половина на лятото и началото на есента. Това обаче не е гаранция, че и през останалото време няма да станете свидетели на подобно явление.
Третирането на тази болест изисква специален подход, за който ще ви разкажем, така че, ако в бъдеще ви се случи, да знаете какво да правите.
В агро аптеките се предлагат всевъзможни препрати, но ние не ги считаме за разумен избор, тъй като все пак става въпрос за ежедневна консумация на растението.
Защо сокът от магданоз е полезен?
Ако искате да предпазите магданоза от покафеняване на листата, засаждайте го на различни места всяка година. Трябва да има минимум 3 години интервал, ако решите да повторите мястото.
В никакъв случай не ви съветваме да залагате на поливане чрез дъждуване. Когато го поливате, не е препоръчително да мокрите листата му. Премахнете решетката на лейката и изливайте водата върху почвата около корените на растението.
Това е един от най-сигурните начини, че ще ограничите разпространението на заразата!